Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Технічний прогрес і браконьєрство

Було б дивно, якби з розвитком суспільства техніка й технології крокували вперед, а браконьєри стояли на місці. Ще зовсім недавно ми бідкалися, що браконьєри швидше за єгерську службу й державну інспекцію освоїли у своїй чорній справі джипи, швидкісні катери, малу авіацію, взяли на озброєння прилади нічного бачення, далекобійні карабіни, глушителі, чим отримали явну перевагу перед захисниками природи й значно скоротили шанси диких тварин на порятунок. Однак технічні напасті не перестають сипатися на голову бідної дичини, з кожним роком технічний прогрес працює більше на браконьєрів, ніж на єгерів і природу.

Найгірше те, що відстаємо не тільки в технічному і технологічному оснащенні мисливського господарства й інспекції, відверто пасемо задніх у законодавчому забезпеченні боротьби з новими високотехнологічними видами браконьєрства. Опишу деякі з них, але не з метою проведення лікнепу для браконьєрів, а з надією розбудити компетентні органи й підштовхнути їх до дій, у тому числі на законодавчому фронті.

Пошукові JPS-системи. Немає сумніву, створені на благо мисливців, для пошуку мисливських собак, що загубилися, у руках людей аморальних вони породили новий метод полювання, який практично не залишає шансів диким тваринам, переслідуваним собаками, в першу чергу, – великим копитним. Суть методу проста. Як правило, лайки або гончаки з навігаторами на шиї вивозяться в угіддя, ставляться на свіжий слід великого копитного, наприклад, лося або оленя. Мисливці за навігатором відслідковують рух звіра й заїжджають йому навперейми. На місці можливого перетину маршруту розставляються номери. Трохи не вгадали маршрут звіра, промазали або зробили підранка, звір не впав на місці – не біда, можна знову заїжджати йому навперейми ще й ще раз. Навігатор за допомогою собак, що переслідують звіра, усе показує. До речі, а навіщо закінчувати полювання після добування одного звіра з табуна? Залишили добутого, собак знову на слід і переймай табун по другому, третьому й четвертому разу.

Раніше групі браконьєрів з 3-4 осіб, навіть з хорошим собакою, було складно організувати повноцінний оклад і виставити тварин чітко на стрільців, і добути навіть одного звіра. А з хорошим навігатором і собакою стало можливим вивести табун на стрілецьку позицію з точністю до 50 метрів 2-3 рази за день переслідування. Раніше від організатора полювання на великих копитних були потрібні колосальні знання, досвід, навички з пошуку, знаходженню, стежкування, переслідування звіра, організації окладу й багато чого ще. Зараз – вʼязкий собака, хороший навігатор, всюдихідний автомобіль і знання доріг. Змінилися суть і дух полювання на копитного звіра, шансів у якого піти практично не лишилося. І це вже не полювання, це звичайна бійня.

Дуже важливо зазначити, що таким способом останнім часом захопилися не тільки браконьєри. Розповідей, коли мисливці виписують ліцензію на кабана й гайда колобродити по угіддях за собакою з навігатором, я чув чимало. Як боротися з таким методом полювання? Однозначно – заборонити його законодавчо. Однак як проконтролювати заборону? На якому етапі полювання, за якими ознаками, можна висунути обвинувачення його учасникам у застосуванні незаконних методів полювання (переслідування з навігатором)? Найбільш розповсюджений приклад: почув інспектор постріли в угіддях, під'їжджає, колектив мисливців завершив загін на лося, по звірові стріляли, пішов підранок. Ліцензія на лося в наявності, правильно заповнена, усі інші документи в порядку, дії мисливців – згідно з інструкцією. За пораненим лосем пішов собака з нашийником і навігатором. У чому порушення? Звичайне облавне полювання… Так, собака пішов за підранком, але ж це свята справа дібрати підранка. Так, на собаці навігатор, але ж вони не заборонені.

Тут хочу відразу внести ясність – автор не прихильник заборони навігаторів для собак. Щоб виростити хорошого собаку сьогодні потрібно витратити багато сил, засобів, нервів і часу. Нерідко мисливський собака є й членом родини мисливця, його втрата - важка втрата не тільки для мисливця. Сьогодні в сезон полювання по Україні губляться десятки собак, а тому навігатори – це крок уперед на шляху збереження собак і полегшення їх пошуку. Думаю, переконав вас, ми маємо справу з занадто тонкою межею між благом і тупим винищуванням. Як визначити цю межу законодавчо, як відрізнити чесного мисливця, який розшукує загубленого собаку, від м'ясника, що використовує блага технічного прогресу для винищування дичини – давайте думати всі разом. Проблема нагальна, цей, за всіма ознаками, неетичний вид полювання поки що не внесений до переліку заборонених (браконьєрських), отримує все більше поширення серед технічно оснащених мисливців.

Тепловізори – воістину нове лихо для мисливського господарства. Раніше страждали від фарщиків, не так давно з'явилися в браконьєрів прилади нічного бачення й значно посилили їхній потенціал і додали складностей у боротьбі з ними. Однак тепловізори – це новий і значно гірший крок технічного оснащення браконьєрів і розширення їх можливостей. І от чому. Браконьєрство з фарою має низку вад, що значно підвищують ризик бути пійманим і не дозволяють застосовувати його повсюдно. Машини з увімкненими фарами й навіть піші фарщики видають себе в ночі променем світла. У місячні ночі, особливо при наявності снігового покриву не кожна фара ефективно засліплює звіра. При цьому промінь світла, як засіб виявлення дикої тварини дуже обмежений, йому потрібні відкриті простори без перешкод. У густому лісі, у високій траві, особливо в літню пору, при наявності листя можливості фари дуже обмежені.

Прилад нічного бачення має перевагу – його роботу неможливо визначити збоку, браконьєри, що працюють із приладом нічного бачення, ніяк себе не виказують, непомітні ні в поле, ні в лісі. Та можливості нічника, як і фари, обмежені сторонніми об'єктами й рослинністю. А от тепловізор практично повністю нівелює цю ваду. Уночі ці тварини запросто підпускають пішого мисливця з тепловізором на відстань пострілу навіть із дробовика. Однак і це ще не все. У літню пору, з появою густого листя, дикі звірі поводяться менш обережно, ніж в осінньо-зимовий період, коли ліс відкритіший. Тварини чують і відчувають наближення людини, але впевнені, що вони прикриті густою рослинністю й запросто підпускають людину на дистанцію близько 50 метрів. До всього піший браконьєр у нічний час із тепловізором практично невловимий для єгерської служби. Такого браконьєра здатна вирахувати й затримати тільки висококваліфікована єгерська служба, також оснащена тепловізорами. Та жодне мисливське господарство не має можливостей оснастити кожного єгеря тепловізором. Навіть один тепловізор на мисливське господарство – розкіш. Специфіка боротьби й методи затримки піших нічних браконьєрів – найскладніші й вимагають участі досвідчених єгерів, а якщо в браконьєра тепловізор – затримати його в угіддях практично немає шансів, тим більше для заїжджої інспекції. Поки що рятує одне – тепловізори дорого коштують. Та нехай нас це не розслаблює. Мисливці вже розповідають про появу тепловізорів, привезених з війни. Куди й за який період розповзуться по Україні тепловізори, і яке лихо вони ще принесуть мисливському господарству, нам слід оцінити вже зараз і вжити заходів. Зрозуміло, що тепловізори вкрай необхідні в зоні конфлікту на сході України, і ця їхня користь стоїть на першому місці й не обговорюється. Проте, уже зараз на законодавчому рівні слід визнати тепловізори спецзасобами, обладнанням особливої небезпеки (за аналогією з обладнанням для прослуховування), заборонити їх у побутовому використанні, причому скрізь. Заборонити навіть просто перебувати з ними в лісі, незалежно від того, чи є у вас з собою зброя, чи немає. А за наявності двох об'єктів в автотранспорті: зброї (яка може бути визнана придатною для полювання) і тепловізора, однозначно конфісковувати обидва, без усяких доказів застосування на полюванні й права власності. Тепловізори дозволити до застосування винятково службам, що займаються охоронними заходами (армія, прикордонна служба, поліція, слідчі органі, природоохоронні інспекції й тому подібні).

Чи дозволяти застосування тепловізорів єгерським службам мисливських господарств, наприклад, для боротьби з браконьєрством або для таксації тварин? Не знаю… не певен! З одного боку, прилад супер корисний для боротьби з браконьєрством. З другого, переважна більшість наших єгерів самі порушують правила полювання, а дай їм ще й тепловізори… Напевно, сьогоднішня єгерська служба в Україні, так само як і державна лісова охорона, у переважній своїй більшості морально не готова отримати в руки такий засіб легкого доступу до диких тварин. До того ж, раніше працювали без тепловізорів, ловили найбільш оснащених браконьєрів і тепер без тепловізорів зможемо. Хоча…

Шановні фахівці з Агентства лісових ресурсів, у нас не так багато часу до того моменту, коли тепловізори масово поїдуть з зони бойових дій у мисливські угіддя країни. Не проспіть це, терміново підготуйте й пробийте відповідні законодавчі заборони тепловізорів, інакше потім не будемо спати всі й скрізь, і це «кіно» нам усім стане нічним жахом.

Легкі безпілотні літальні апарати (дрони). Так, в мисливських угіддях з'явилися не тільки тепловізори з війни (чи звідки?). У всякому разі, чутки про їхнє застосування на полюванні дійшли до Києва. А що – зручно. Якщо раніше витрачали багато часу на пошук і вистежування копитного звіра, багато загонів проводили на удачу і, як виявлялося згодом, марно. Нині не треба напружуватися, підняли в небо дрон, оглянули квартал з неба, і з абсолютною точністю визначили місце лежання кабанів або стоянки лосів. Далі все просто. Звичайно, на можливість роздивитися звіра зверху значною мірою впливають: наявність снігового покриву й густота лісу, однак... Чи можна назвати таке полювання браконьєрським, якщо дозвіл на добування є й усі інші формальності дотримані? Сьогодні – ні, однак воно явно неетичне, як неетично стріляти звіра з-під фари автомобіля або швидкісного катера.

Таке полювання з застосуванням дрона втрачає кілька важливих елементів полювання – пошук і вистежування звіра, значно зменшує його шанси, а тому має бути заборонене законодавчо. А от наявність дронів у розпорядженні єгерської служби мисливських господарств для охорони мисливських угідь, пошуку мисливців, загублених собак, пошуку вовків, обліку диких тварин (таксації) можна й потрібно заохочувати.

В. НижникУкраинская Баннерная Сеть