Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Арсенал фотомисливця

Збори на фотополювання мало чим відрізняються від зборів на звичайне полювання. У тисячний раз перевіряєш чи все взяв, а оглянувши спорядження думаєш: «А чи варто брати це, а оце?.. Воно, звичайно, хочеться й походити без важкої ноші, й щоб дощ не намочив, і щоб усе було під руками, й знімки були різкими й гарними...

Коли дивишся на штатив, завжди долають суперечливі почуття – знову цю «залізяку» тягати! Навіщо він взагалі потрібний, запитаєте ви? Ну, можна, наприклад, поставивши камеру на автоспуск, і сфотографуватися всією компанією, але це вже після «усього», а на практиці штатив використають при фотозйомці довгофокусними об'єктивами, коли найменше тремтіння рук відразу ж стає помітним у кадрі. Так, при використанні об'єктивів з фокусною відстанню в 500 і більше міліметрів бажано вже користуватися штативом.

Цікаво, що варто тільки не взяти із собою штатив, як ви відразу про це пошкодуєте, чомусь саме так і відбувається. При цьому його можна возити із собою кілька місяців і він може не придатися, але варто його залишити дома, як його відразу буде не вистачати.

Як же вибрати хороший, надійний і зручний штатив? А вибирати є із чого. Ціна на штативи коливається від декількох сотень гривень до декількох сотень, а то й тисячі доларів. Найдешевші моделі досить далекі від понять «надійність» і «зручність», тому ми їх розглядати не будемо. Навряд чи вам буде приємно, якщо в поїздці раптом зламається затискач або гвинт кріплення. Також тут варто згадати й про хороші штативи, досить надійні, зручні, дуже легкі через те, що вони зроблені з карбону. Такі штативи є в GITZO і в SLIK а також зовсім недавно їх почала випускати фірма Manfrotto. І все б чудово, якби не їх ціна. Все-таки 700-1000 доларів за штатив це зовсім не мало. До речі, в Manfrotto серія карбонових штативів дешевша, ніж в GITZO.

Ну, фірми фірмами, а чим же, власне, відрізняється хороший штатив від просто штатива? Штатив для фотомисливця повинен бути досить легким, тому що навіть якщо ви їздите на машині, то якусь частину однаково йдете пішки, а іноді по болоту або снігу. Сумка з апаратурою й штатив на додачу – це неабиякий вантаж. Тут, як кажуть, кожні 100 г мають значення. Однак є тут і одне «але», дуже легкий штатив звісно добрий, але він не завжди зручний і універсальний при зйомці, особливо якщо ви користуєтеся важкими об'єктивами. Насправді штатив повинен бути таким, щоб витримувати вагу апаратури і не «тремтіти» на вітрі. Дуже добре, якщо на штативі є спеціальний гак, яким можна пристебнути його до землі. Це дуже зручно й гарантує, що штатив не здує випадковим поривом вітру й додасть йому стійкості. При активній зйомці штатив доводитися часто збирати й розбирати, тому він повинен легко й швидко розбиратися. Цангові затискачі мені здаються більш зручним рішенням для польового штатива. По-перше – один рух і штатив розкритий, і навпаки, варто послабити затиск і штатив зібраний. Аін набагато зручніший, ніж зі з'єднанням на різьбленні. Мало того, що їх потрібно крутити вліво - вправо (а це час, який іноді буває таким дорогим), так ще в це саме різьблення може потрапити піщинка, і не сумнівайтеся, обов'язково потрапить! І буде потім вона огидно скрипіти на весь ліс у ранковій тиші.

Важлива характеристика штатива – вага на яку він розрахований. Так, наприклад, якщо штатив розрахований на 6 кілограмів, а ви збираєтеся поставити на нього 10 кілограмовий об'єктив, то йому буде нелегко! Мало того, що апаратура буде тремтіти, так ще й вся ця перевантажена конструкція може просто звалитися! Завжди краще брати із запасом, якщо вага вашої фотоапаратури 6 кг, підбирайте штатив розрахований на 7-8 кг, а раптом завтра купите ще один об'єктив.

У всіх характеристиках на штативи вказується мінімальна висота, на якій він може використовуватися, тобто, наскільки низько від землі з нього можна знімати. Практично це виглядає так. Ви захотіли познімати бабаків біля нір так, щоб це було з висоти їхнього зросту, майже від землі, - у такому випадку потрібно буде використати штатив із зовсім маленькою висотою (власне чим менше тим краще). Добре, якщо в його конструкції передбачена можливість розкинути «лапи» штатива до повністю «лежачого» положення.

Обов'язково потрібно звернути увагу на те, щоб всі гвинти й органи керування зручно лежали в руках. Що це значить? А от що. Штатив повинен легко змінювати положення фотоапарата й взагалі легко його віддавати, за допомогою одного, максимум двох рухів затиском, все повинне робитися швидко, чітко й без зусиль. Мені недавно довелося познайомитися з однією моделлю штативів, в яких знімна платформа зроблена таким дивним чином, що для того, щоб пригвинтити її до фотоапарата, потрібно поставити гвинт у вертикальне положення, а щоб дістати його із платформи, то потрібно практично виколупувати ножем, тому що він дуже щільно підходить до стінки платформи. Така от, здавалося б, дріб'язок, але замість того, щоб просто, легко й швидко прикріпити знімну платформу, потрібно спочатку дістати ніж, потім виколупати гвинт, і тільки потім кріпити цей «політ інженерної думки» до фотоапарата. А зроби конструктори гвинт на пару міліметрів коротшим або іншої конструкції, і все було б чудово.

Якщо ви плануєте знімати й узимку, то бажано щоб «ноги» вашого штатива були обладнані шипами. Ідеальний варіант, коли вони можуть ховатися в середину гумової стійки. Знімна платформа – це площадка до якої кріпитися фотоапарат або об'єктив. Вона повинна обов'язково легко й безшумно зніматися. Це потрібно для того, що б ви могли оперативно зняти фотоапарат, наприклад для зйомки чогось незапланованого. Припустимо, ви вийшли на світанку на болото познімати лосів, які там годуються, а тут над головою пролітає пара журавлів. У вас є 5 секунд. І якщо ці п'ять секунд підуть на скручування апарата зі штатива, то навколишнє болото почує від вас багато цікавого. Наскільки зручніше, звільнити знімну платформу, підняти фотоапарат зробити пару фотографій і... далі чекати виходу лосів.

На сьогоднішній день найбільш зручні й оптимальні за ціною штативи у фірми Manfrotto. Вибір у цього виробника досить великий, тобто кожен може вибрати під свою фотоапаратуру. Особливо добре, якщо ви окремо виберете «ноги» і окремо штативну «голову». Це як якийсь конструктор, і ви можете підібрати штатив під себе з урахуванням індивідуальних потреб. Останні надзвичайно актуальн для фотомисливця. Наприклад, автор придбав кілька років назад штатив, в якого була досить коротка ручка для керування, і, здавалося б, такий дріб'язок, але щоразу при зйомці це відчувалося, тому що рука завжди шукала ручку в зовсім іншім місці! Взагалі, купувати штатив потрібно «вживу», найкраще для цього прийти в магазин зі своєю апаратурою і все випробувати: як вона кріпиться, як розкладається, чи зручно працювати, чи зручно буде носити. І слухаючи «переконливі» розмови «знаючого» продавця, уявіть собі, що ви стоїте не в блискучому холі магазину, а в лісі, на болоті з комарами, мошкою... І подивіться чи все зручно особисто для вас у цьому штативі, чи все підходить під вашу апаратуру, зріст.

Ще одна немаловажна річ: штатив повинен розбиратися, щоб йому можна було провести техобслуговування. Звичайно ж, що після фотополювань у болотах-лісах у штатив може потрапити що завгодно – піщиники, бруд, пил. Добре, якщо штатив можна повністю розібрати, промити, змазати. Також непогано для штатива мати окремий чохол. Це оберігає штатив від дрібних ушкоджень, та й у чохлі зручніше його носити.

Ну що ж, підіб'ємо підсумок. Виходить, штатив фотографові потрібний, як би ви хотіли цього чи ні, як би не ліньки було тягати його на собі, а один вдалий знімок, і вам знову захочеться його носити. Адже удача приходить не щоразу і завжди потрібно бути готовим до її зустрічі... Шукаючий знайде.

Сергій Гладкевич, фотограф-натураліст

С. ГладкевичУкраинская Баннерная Сеть