Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Гвинтівка Городецького

«Маузер» калібру 6,5 мм Городецького зображений на фото в його книзі («У джунглях Африки», вид. 1914 р., стор. 102 і 104) - це М 98. Коротка затворна група була розроблена в другій половині 1890 рр. під «короткий» набій 8х51 Mauser (1896). Зброю під набій 6,5х54 Mauser почали виготовляти в 1900-1901 рр. Довжина затворної коробки - 206,3 мм (стандартної – 222,1 мм), затвора - 144,8 мм (стандартного -161,3 мм). Муфта ствола діаметром 33 мм, завдовжки 42,6 мм, різьба ствола та сама, що й у шведському «Маузері» військового зразка (1894), різьба Вітворта. Усього було зроблено понад 5000 од. зброї з коротким ресивером. Виконання зі ствольною муфтою без зрізаного верху й з вирізом у вікні ресивера під великий палець найпоширеніше.

Виконання зброї – Stutzen (нем. штуцер) з ложею, що доходить до дулового зрізу. Щтуцери з короткою затворною групою досить рідкісні. Яке виконання зброї на фото в книзі, авторові визначити складно: виконання Б призначалося для європейського ринку, А – для експорту у Великобританію й США. У виконанні А наконечник ложа був роговим, як і на фото. Однак на зброї типу Б (за доплату) встановлювали приціл з рамкою, який також видно на фото. Рамка була нарізана від 25 до 200 м, із кроком 25 м. У виконанні Б короткий ствол мав довжину 55 см. Посадкове місце під кронштейн оптичного прицілу – перед муфтою ствола, можна припустити, що тип кронштейна - SEM (Suhler Einhack-Montage).

Спусковий механізм із двома спусковими гачками, задній – шнеллер. На фото видно також засувку-важіль кришки магазина. Таке рішення істотно полегшувало разряджання зброї. На жаль, мені не відомо, коли саме почали виготовляти зброю з такою засувкою. Приблизно в 1908 р. це рішення ще не використовували. Зі слів самого Городецького, його зацікавив зброєю калібру 6,5 мм відомий туркестанський мисливець і стрілець Н.Н. Малыхин « за рік до поїздки в Африку», тобто в 1910 р.

Згодом, близько 1914 р. успішність карабінів «Маннліхер-Шенауер» (М1903) призвела до появи й в асортименті фірми «Маузер» спеціальної моделі М (Мannlicher Art) - з плоскою «маннліхерівською» затворною рукояттю й металевим наконечником довгої ложі. Таку зброю було зручно возити в сідельному чохлі. Модель S (Stutzen) виготовляли з загнутою затворною рукояттю й набалдашником і без наконечника ложі. Довжина ствола в обох виконаннях - 50 см.

Городецький удосконалив свою зброю. «Вважаю доречним ознайомити читача й зі зробленими мною до цієї гвинтівки пристосуваннями. Вони не позбавлені практичного застосування, а тому охоче ділюся ними. Пристосування ці придатні для тих випадків, коли стрільба здійснюється лежачи або стоячи біля дерева. Призначення їх - додати гвинтівці в момент пострілу найбільш стійкого положення. Само собою зрозуміло, що пристосування ці придатні лише для першого пострілу, тобто по звіру, що пасеться або стоїть нерухомо. Якщо звір не ліг від першої кулі, то другий і всі наступні постріли робляться з рук. Пристосування ці такі:

Перше – сошка, прироблена внизу ствола за 25,5 см від дулового зрізу. Ідея сошки запозичена мною в середньоазіатських мисливців-промисловців. Моя сошка сталева й не потворить рушниці. Вона виконана зі сталі й складається зі сталевої трубки завдовжки 25 см, прикріпленої до ствола (через антабку, складається вперед) шарніром, і вилки. Шарнір цей служить і для регулювання висоти сошки, відстані від осі ствола до поверхні землі. Шарнір має бути потрійний, дуже ретельної роботи, щоб не створював бічного хитання. Вилка з двох сталевих плоских загострених ніжок завдовжки 16 см. Ніжки ці закріплюються, як у складеному, так і в розкладеному вигляді… При високому положенні ствола кут між сошкою й поверхнею землі наближається до 90 град. При низькому положенні ствола (спеціальне обладнання сошки ред.) усуває можливість ковзання по землі ніжок вилки. Лежаче положення стрільця при застосуванні сошки дає чотири точки опори: тулуб стрілця, два його лікті й рогатка сошки. На підходах найважливішою кулею є перша, а через те, що сошка збільшує відсоток влучення саме нею, то видно, яку важливу роль відіграє сошка в африканських степах.

Друге пристосування до гвинтівки «Маузер» - це гачки, що застосовуються для стрільби в лісі, теж по нерухомому звіру. Гачки ці запозичені мною в німецького майстра Forster'а. Вони складаються за допомогою пружини на кшталт складаних ножів на 90 град., стаючи в піднятому положенні перпендикулярно до цівʼя. Гачки ці в міцній сталевій рамці, впущены в цівʼя (біля патронника – ред.) так само, як усі металеві частини приклада, гравіровані й вороновані, як і весь інший прилад гвинтівки. Призначення гачків – втримати гвинтівку в нерухомому положенні в тому випадку, якщо постріл здійснюється з-під дерева. Для цього прикладають гвинтівку до плеча, а гачок гострим загнутим кінцем затискають у кору дерева. Гвинтівка сидить так само міцно, як і у верстаті, що використовується для пристрілювання рушниць».

Городецький залишив Київ навесні 1920 р. Доля його зброї авторові невідома.

В. АртеменкоУкраинская Баннерная Сеть