Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Дирофіляріоз.

За останні роки в Україні, Росії виявлено тропічне захворювання, яке раніше не зустрічалося, - дирофіляріоз. Воно викликається червом-нематодом з роду Dirofilaria, збудника якого переносять комарі. Захворювання починається з появи припухлості, яка свербить і щемить у місті знаходження гельмінта. Ця хвороба зустрічається у собак, котів, ведмедів, які заражаються від укусу інфікованих комарів. М'ясо хижаків і шкури уражених дифіляріями тварин безпечне.

При укусі комар вводить в кров разом зі слиною і мікрофілярії, які в організмі тварини розвиваються в статевозрілих гельмінтів. Вони щодоби виділяють до 5 тисяч личинок (мікрофілярій), які циркулюють в крові тварин до 5-9 місяців. Самці і самки найчастіше локалізуються в підшкірній сполучній тканині.

До роду Dirofilaria належить до 20 видів, але в Україні і в Росії зареєстровано лише три види: D. repens, D. immitis, D. ursi.

Захворювання поширилось від собак, завезених з-за кордону і заражених цими гельмінтами.

В Україні відомо кілька десятків випадків зараження людей дирофіляріозом видом D. repens. На щастя, цей вид гельмінта не проникає в серце, на відміну від D. immitis, який паразитує у правому шлуночку серця собак і досягає до ЗО см завдовжки і до 0,18 мм завширшки. На відміну від тварин, в організмі людини гельмінт не досягає статевої зрілості, утворення мікрофілярій і виділення їх в кров не відбувається. Органи зору (шкіра, вій, очне яблуко) уражаються частіше, ніж голова, шия, руки, ноги.

Після укусу людини інфікованим комаром личинка повільно розвивається протягом 6 місяців і досягає довжини 38 см (самки) і 7 см (самці). Паразитує одна, зрідка дві особини. Серед 10 % уражених осіб відмічається міграція гельмінта під шкірою до 30 см на добу. Найчастіше у людини дирофілярій паразитує в органах зору. В минулому році в Києві зареєстровано 9 випадків дирофіляріозу у людини. Локалізація виявлених гельмінтів: око - 3, волосяна частина голови - 3, шия, ніс, молочна залоза - по одному випадку.

У Росії враженість собак D. repens коливається від 1 до 80 %. Середня кількість мікрофілярій у заражених собак в РФ складає 150 в одному мілілітрі в перший місяць після зараження і досягає максимуму в літні місяці - до 350 екземплярів в 1 мм3 крові.

В організмі заражених комарів личинки розвиваються до інвазійної стадії в середньому 10-14 днів. Зараження людини відбувається під час активності комарів. Після зараження період інкубації триває від одного місяця до декількох років в залежності від реактивності організму людини і швидкості росту паразита. Летальних випадків від дирофіляріозу не зареєстровано.

Випадки зараження киян дирофіляріозом пов'язані з перебуванням їх в літній період на дачах в околицях Києва та області. Оскільки ця хвороба ще невідома широкому медичному загалу, то в переважній більшості на звернення потерпілих ставили такі діагнози як алергія, атерома, остеохондроз та ін., і лише після хірургічного втручання виявлялася справжня причина захворювання - рухливий гельмінт в пухлині.

Ось кілька прикладів захворювання людей на дирофіляріоз. У хворої 1960 року народження в березні 2002 року з'явився набряк руки та її свербіння. В різних клініках ставили різні діагнози і призначали лікування, яке не давало ефекту. У хворої з'явилось відчуття переміщення чогось під шкірою руки, шиї, обличчя. В жовтні місяці з'явилось пухлиноподібне утворення в області внутрішнього кута правого ока, з приводу чого вона була прооперована. Під час операції видалили нитчастий гельмінт. Хвора часто відвідувала дачу в Бородянці Київської області.

Інша хвора, 1974 року народження, в січні 2003 року відчула дискомфорт в оці, відчуття стороннього тіла. Уважно подивившись в люстерко, вона помітила під кон'юктивою "ниточку", яка переміщувалась. В оф-

тальмологічному відділенні Центральної міської клінічної лікарні видалено з-під кон'юктиви ока гельмінта довжиною 7 см.

У хворого киянина 1947 року народження з'явився біль в області лівої скроні та припухлість, яка переміщувалась на потиличну область. Коли біль став нестерпним, хворий 24.02.03 самостійно, пошкодивши шкіру, видавив гельмінта частинами. Навесні 2003 року хворий перебував на дачі в селі, де й був покусаний інфікованими комарами.

Мисливці та рибалки належать до категорії людей, які, перебуваючи на природі, мають найбільше шансів бути покусаними комарами. Отже, при підозрі на захворювання дирофіляріозом необхідно звернутись до па-разитологічного відділу місцевої санітарно-епідеміологічної станції.

Д. ГОЛДА, кандидат біологічних наук.Украинская Баннерная Сеть