Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Аматорське рибальство.

Всі ми ще з дитинства пам'ятаємо, як приємно провести вихідні на водоймі з вудкою в руках. Ця хвилююча мить очікування -скільки радощів та переживань, скільки позитивної енергії вона дарує. Недарма кажуть, що улов в риболовлі - не головне. Але чи всі так думають?

З кожним роком кількість риболовів-аматорів зростає. Невелика частина риболовів є членами різних громадських об'єднань та приватних риболовних клубів. Так, на Каховському водосховищі в межах Запорізької області лише декілька тисяч риболовів є дійсними членами УТМР та інших організацій. Скільки взагалі риболовів-аматорів на Каховському водосховищі? На це запитання зараз важко відповісти. Але, за нашими даними, лише за один день в межах Запорізької області водойму відвідують, в залежності від сезону, від 1548 до 3855 риболовів - в середньому 1253 людини. Цікаво, що найбільша активність спостерігається влітку, коли на водойму в будні виходить в середньому 1400 риболовів, а в вихідні та святкові дні - 2689 риболовів. Запорізька регіональна держрибінспекція протягом останніх років систематично проводить дослідження стану аматорського рибальства на Каховському водосховищі. Опитування риболовів показало, що середня тривалість перебування на водоймі становить 3-4 години на добу. У порівнянні, скажімо, з 1981 роком, нині люди більше часу проводять на риболовлі, змінилась у багатьох також і мета. Майже половина з опитаних риболовів-аматорів стверджують, що виходять на риболовлю, щоб вирішити свої матеріальні проблеми, до того ж 10% з них зізналися, що ловлять рибу виключно на продаж.

«А що ж там продавати?» - запитаєте ви.Більшість з пересічних громадян сприймають аматорське рибальство як розвагу, впевнені, що простою вудкою риби не наловиш. Але факти кажуть самі за себе. Так, станом на 2002 рік, вага улову риболова-аматора в середньому склала: з човна - 1,9 кг, а з берега -1,7 кг. Найбільші улови спостерігаються протягом весняного періоду, коли середня вага складала 2,4 кг. Максимальні улови сягали 10-15 кг. Видовий склад уловів нараховує понад 15 видів: плітка, карась сріблястий, лящ, судак, краснопірка, плоскирка, сазан, декілька видів бичків, верховодка, білизна, сом, окунь, лин, щука тощо. Слід зазначити, що значення кожного виду, як об'єкта аматорського рибальства, змінюється в залежності від сезону. Так, під час лову з човна навесні найбільшу частку за кількістю особин складають карась (29% від загального улову), влітку та восени - бички та судак (відповідно 39% та 25 %). З берега навесні частіше ловиться карась (37%) та плітка (43%), влітку - бички (37%) та карась (31%), взимку з криги - плітка (47%), карась (24%) та окунь (19%).

Цікавим є той факт, що на Каховському водосховищі загальний вилов риби риболовами-аматорами наближається до загального об'єму промислових уловів (промисловий улов в 2000 р. - 1771 т, аматорський - 1126 т.). Але це ще не остаточні показники. Наприклад, на Дніпровському водосховищі, за даними дніпропетровських науковців, аматори упродовж 1998-2000 років видобували риби в 6-9,5 разів більше, ніж професійні рибалки.

Слід зазначити, що видовий склад риби, що видобувається аматорами та промисловиками, значно відрізняється. Так, в уловах аматорів значне місце займають малоцінні види, які промислом практично не охоплюються.

Наприклад, краснопірка, окунь, плоскирка в аматорських уловах зустрічаються в багато разів частіше, ніж в промислових: А бички, частка яких становить приблизно 28% в уловах аматорів, в промислових уловах зовсім відсутні. Розрізняється також і розмірний склад уловів. Наприклад, середній розмір плітки, що видобувається аматорами з човна, становить 15 см, а з берега - 11 см, в той час як в промислових уловах він становить 28 см. Отже аматорське рибальство сьогодні є важливим фактором, з яким не можна не рахуватися. Очевидно, що його значення у використанні рибних запасів внутрішніх водойм та взагалі як соціального явища неоднозначне. З одного боку, аматорське рибальство дозволяє освоювати ті запаси водних живих ресурсів, що не повною мірою чи зовсім не охоплюються промислом, включаючи малоцінні види риб, що підвищує ефективність рибогосподарського використання водойми. Аматорське рибальство - засіб відпочинку мільйонів людей, в цьому полягає його велике рекреаційне значення. З іншого боку, є і небажані моменти. Багато риболовів-аматорів не нехтують молоддю цінних промислових видів риб. До того ж часто об'єми виловленої риби перевищують встановлену правилами добову норму. Не можна не звернути увагу на те, що чисельна нерегульована армія риболовів залишає після себе на водоймі велику кількість побутового сміття.

На сьогодні аматорське рибальство, як важливий аспект раціонального рибогосподарського використання водойм, потребує додаткової уваги. Багаторічний досвід Запорізької регіональної держрибінепекції свідчить, і що люди охоче вкладають гроші в придбання і дозволів на лов риби на певних ділянках водойми, де вони мають можливість не лише відпочити, але і шанс отримати свій бажаний трофей. Кошти від реалізації дозволів, в свою чергу, посприяють відтворенню та збереженню рибних запасів. Доцільним є навіть поетапне введення для кожного риболова України державних риболовних білетів на зразок державних мисливських посвідчень та щорічних відловочних карток до них. Це дасть змогу ефективніше вирішувати питання відтворення, охорони та використання водних живих ресурсів, значною мірою посприяє розвитку аматорського рибальства.

Держінспектор Запорізької регіональної держрибінспекції,

М.Л. МАКСИМЕНКО.Украинская Баннерная Сеть