Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Ще раз про зайців і «котли»

На сторінках «Полювання та риболовля» часто-густо з'являються публікації про те що наші зайці деградують, їх стає все менше і менше. Разом з тим, деякі автори популяризують полювання «котлом» і «підковою», що визиває у мене принаймі подив. Адже йде незупинне скорочення чисельності зайця-русака – цього основного трофею спортивного полювання. А русак найбільше винищується саме на полях такими способами, як «котел» та «підкова».

Я, мисливець із сімдесятирічним досвідом полювання. Ще не так давно, я і моя група мисливців за день полювання в угіддях Хмельниччини брали 5-6 зайців. Тепер, як Бог дасть, можна добути цією ж групою тих таки 5-6 зайців, але за весь сезон. Чому? А тому, що кожен мисливський день від Луганська до Одеси по угіддях іде «котел» і всі в білих маскхалатах. Де і як сховатися русакові? Адже заєць, який піднявся з лігвища в «котлі», буде неминуче забитий. Хіба підранком проскочить через фланг і впаде десь на радість лисицям і воронам.

Коли рухається «котел» або «підкова» то зайчихи зриваються зі своїх схованок метрах в 10-15, і практично всі вони гинуть від влучного пострілу мисливця. Самці-русаки більш обережні, чутливі. Вони зриваються заздалегідь, і тікають, якщо пощастить, через фланг. І звідки після такого відбору у нас будуть знову братися зайці?

Мені доводилося чути й такі закиди в свою адресу, мовляв, а облава в лісі, це хіба не той самий «котел»? Ні, не той. Ну, по-перше, відповідно до законодавства облавне полювання проводиться в одному і тому ж угідді тільки 2 рази за сезон полювання. В лісі рушниці мають тільки стрільці, загоничі ж ходять, або без зброї, або без набоїв в стволах.

Ось уже 70 років я веду ретельний облік кожного виходу на полювання. Де і коли полювали, який і хто здобув трофей, самка чи самець, чий собака гонив і.т.д. За ці роки в лісі моєю групою мисливців взято 35% самок і 65% самців. Коли ми полювали в полі «підковою», за той самий період, взято 29% самців і 71% самок. Окрім того, полюючи в полі «котлом», всі мисливці русака, що тікає бачать з усіх сторін і мають можливість прицільно, неквапливо взяти його на «мушку». У лісі ж в русака набагато більше можливостей для втечі. І саме полювання в лісі, в садках, очеретах, лозняках є спортивним (рекреаційним), де процес полювання, його зачарована краса, робота собак, емоції роблять полювання святом а не мрією про м'ясо. Мисливець так і зветься – людиною, яка мислить. Треба мислити де стати, куди перейти, коли посурмити. У полі ж такого практично не має. І, взагалі, хіба можна порівняти процес полювання в лісі (садку), особливо з гончаками, коли лис або заєць тікає від собачої пісні і полювання стає чарівним, загадковим, урочистим, з полюванням у полі…

Але не тільки «котел» з «підковою» знищує наших зайців. Адже вухань має і крім «котла» масу ворогів. Подивіться, що робиться у нас на відтворювальних ділянках (20% всіх мисливських угідь), куди мисливцю вхід заборонений. Насправді той, хто їх придумав абсолютно не розумів (можливо не знав), що ці угіддя де роками триває тиша і спокій для розведення козеняток, зайчаток… практично є справжнім раєм для безбідного існування в першу чергу хижаків (вовк, лис, здичавілий собака).

За минулий сезон члени УТМР Хмельниччини відстріляли 4142 лисиці, 13 вовків, 3008 здичавілих собак 22 єнотовидних собаки. В угіддях Хмельницького УТМР на 1.01.2010 року пораховано 3 тисячі лисиць. Уявіть собі, що з них приблизно половина самок, які весною приведуть ще 7 тисяч лисенят. Та ця ж армада в поточному році може знищити майже все поголів'я дикої фауни… І такий стан практично по всіх мисливських угіддях в нашій державі. І якщо мисливці не будуть знищувати хижаків протягом всього року, в угіддях крім хижаків більш нічого не залишиться.

І ось таким чином у відтворювальних ділянках зайців «розводять», а в «котлах» їх знищують. Але це ще не все. Наприклад, білий маскхалат колись був заборонений на заячих полюваннях. Тепер їм користуються мисливці і на полі і в лісі. Особисто я вважаю, що білий халат – це атрибут не мисливця а м'ясника. Але маскхалат це, звичайно, дрібниця у порівнянні з підпалами сухої трави весною та стерні після збору врожаю. Або, як може заєць утекти від «мисливців» з під фар на озимині?

Ну, але головне питання, що нам робити, щоб змінити ситуацію на краще? Непогано було б налагодити (як колись було) завезення і розселення зайця-русака в окремі райони. Не заради збільшення поголів'я, а для підлиття свіжої крові. Я колись був у Чехословаччині і бачив як це робиться. Зайців ловлять сітками. Самців відпускають, а самиць в ящики. А десь далеко на заході в той самий день ловлять півсотні зайців (самиць відпускають) а самців в ящики. До вечора ящики завозять в угіддя за призначенням і відпускають русаків на волю. Звичайно, ця робота потребує коштів.

А що робити коли немає коштів? Треба: 1. Поважати закони; 2. Заборонити полювання «котлом» і «підковою» на всіх видах полювань; 3. Знищувати лисиць, вовків, єнотовидних собак, ворон і здичавілих собак протягом всього року; 4. Браконьєрів, які полюють з під фар обов‘язково судити.

Я часто чую від недосвідчених людей пропозицію про заборону полювання на різний період часу років. Я з усією відповідальністю стверджую, що ця ідея абсолютно дилетантська. Таке табу ще ніде нічого не давало і не дасть. Заборона полювання це ніщо інше як кінець всій нашій фауні! Не буде мисливців – виросте армія браконьєрів. Не буде мисливців і знахабнілий хижак прийде в село по гуси, телята, кози, лошата і, зрештою, по дітей та жінок. Що, ми вже забули про таку практику? Так, на півдні України такі випадки вже є. Хочемо більше?

Так що про табу на полювання може говорити тільки людина абсолютно не компетентна в справах полювання.

Ю. БукатевичУкраинская Баннерная Сеть