Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

На варті рибних запасів.

На органи рибоохорони як спеціально уповноважені органи у сфері охорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства покладені важливі завдання державної політики в сфері охорони природних ресурсів України.

Їх функція і компетенція встановлена такими законодавчими та нормативними актами як Закон України «Про тваринний світ», « Про виключну (морську) економічну зону України», «Про охорону навколишнього природного середовища», а також постановами Кабінету Міністрів України від 28.09.1996 р. № 1192 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства» від 18.07.1998 р. № 1126, «Про затвердження Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства «та іншими.

Органи рибоохорони безпосередньо займаються і такими питаннями, як регулювання промислу, забезпечення дотримання вимог правил і режимів ведення рибальства, встановлення строків заборони промислу на період нересту риби, здійснення контролю за використанням лімітів вилучення водних живих ресурсів, дотриманням біологічних режимів, встановлених для водних об’єктів тощо.

У поточному році було проведено ряд широкомасштабних акцій, направлених на виявлення незаконних шляхів збуту, перевезення і реалізації риби.

В результаті цілеспрямованих рейдів рибоохоронними органами разом із працівниками міліції на місцевих ринках і автошляхах було викрито 6,5 тис. порушень, вилучено 195,6 тонни незаконно придбаної риби. Значна робота в цьому напрямку проведена Запорізькою регіональною держрибінспекцією, інспекторами якої разом з працівниками міліції вилучено 94,2 т риби. Миколаївською облдержрибінспскцією — 28,5 тонни. Дніпропетровською облдержрибінспекціею — 18,3 тонни, басейновим управлінням «Одесарибвод» — 12,9 тонни.

У лютому була проведена цільова рибоохоронна акція «Охорона зимівлі риби», основною метою якої було недопущення браконьєрського вилову, незаконного перевезення та реалізації риби, а також попередження явищ задухи риби у водоймах. У результаті її проведення викрито близько 1 тис. порушень правил рибальства, вилучено 9716 кг риби, у т.ч. 1129 кг осетрових видів, 555 заборонених знарядь лову, проведені відповідні рятівні роботи на водоймах. Головне в цій акції те, що в критичні моменти на водоймах були вжиті конкретні заходи з недопущення задухи риби.

Значна робота у цьому напрямку проведена управлінням «Одесарибвод», де, крім інспекторського складу, брали участь 43 громадських інспектора, ЗО працівників міліції, 85 працівників прикордонної служби рибалок, із залученням засобів масової інформації, школярства. Всього проведено 39 широкомасштабних рейдів на водоймах області, викрито 329 порушень правил рибальства, у порушників вилучено 1850 кг риби та 389 одиниць заборонених знарядь лову. У результаті терміново вжитих заходів попереджено замори риби на підконтрольних ділянках Усть-Дунайської держрибінспекції.

З високою ефективністю такі заходи були проведені в АР Крим, Миколаївській, Черкаській, Запорізькій, Чернігівській, Волинській та інших областях.

В нерестовий період (16-26 квітня 2003р.) на р. Дніпро, Київському, Кременчуцькому і Дніпродзержинському водосховищах та Азовському морі були проведені широкомасштабні акції «Борисфен» і «Меотида», в яких брали безпосередню участь працівники апарату Головрибводу, а також 15 басейнових управлінь і обласних держрибінспекцій загальною кількістю 87 чоловік.

В проведенні операції було задіяно 20 одиниць автотранспорту та 15 плавзасобів. Корегування діями інспекторів забезпечувалось мобільними і стаціонарними засобами зв'язку. За час проведення цих акцій викрито 600 порушень Правил рибальства, вилучено 7667 кг риби, 792 заборонених сітних знарядь лову, нараховано збитків за заподіяну шкоду рибному господарству на суму 55,9 тис. грн. 13 справ, які мають ознаки кримінальних, передано до слідчих органів.

Весь хід акцій висвітлювався в засобах масової інформації (пресі, радіо, телебаченні), проводились бесіди і зустрічі з місцевим населенням та представниками органів місцевого самоврядування.

Значна увага була приділена питанням, пов'язаним з проведенням заходів по виконанню Комплексної програми діяльності з припинення незаконного вилову іноземними суднами в територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України на 2002 — 2006 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.02 №1354.

У поточному році інспекторським складом, що контролює роботу у економзоні України та в Азовському морі, було здійснено 90 виходів у море, з перевірених 310 суден у 138 було виявлені порушення Правил рибальства, затримано 2 іноземних судна. У порушників вилучено 1152 сітних знарядь лову, 4 трали, 11,4 тонни риби.

Всього органами рибоохорони за 6 місяців цього року викрито 52,4 тис. порушень правил рибальства, що на 2,8 тис. більше аналогічного періоду минулого року, У порушників вилучено 368,7 тонни незаконно виловленої риби та 44,7 тис. одиниць сітних знарядь лову, нараховано збитків за заподіяну шкоду рибному господарству на суму 2,1 млн. грн.

Одним з актуальних питань, над яким працюють працівники апарату Головрибводу, є підготовка нормативно-правової бази щодо впорядкування організації любительського і спортивного рибальства. На даний час узгоджений проект Порядку здійснення любительського і спортивного рибальства знаходиться на затвердженні в Мінагрополітики України. У кінці 2002 року проведена робоча нарада керівників рибоохоронних організацій з цих питань.

Поки що інспекціями тільки на окремих ділянках водойм організоване платне любительське рибальство. За 6 місяців поточного року реалізовано 12,6 тис. дозволів на ведення любительського рибальства, одержано коштів за видачу рибальських квитків та вилучені ресурси в сумі 92 тис. грн. На належному рівні ведеться ця робота у Вінницькій, Полтавській облдержрибінспекціях, управлінні "Південрибвод", Запорізькій регіональній держрибінспекції та інших.

У поточному році більш активно стала проводитись робота з громадськістю. Цьому сприяли і ті заходи, які були проведені після затвердження Мінагрополітики Положення про громадських інспекторів рибоохорони у жовтні 2002 року та виходу Розпорядження Головрибводу від 30.10.02 № 21-р. За 6 місяців поточного року за участю громадських інспекторів викрито 39.7 тис. порушень правил рибальства (75,8 % від загальної кількості), в 11 інспекціях цей показник становить 90-100% (Південрибвод, Запорізька, Дніпропетровська, Полтавська, Донецька, Харківська, Хмельницька та інші).

Важливої ролі органи рибоохорони надають співпраці з правоохоронними органами. Розроблені і затверджені спільні Заходи Держдепартаменту рибного господарства і МВС України по боротьбі з браконьєрством, які сприяли проведенню цілеспрямованих акцій, направлених на виявлення браконьєрських угрупувань, незаконного продажу риби на місцевих ринках, річпортах, приймальних пунктах тощо.

За участю працівників міліції за 6 місяців поточного року викрито 20,3 тис. порушень Правил рибальства.

Активізувалась робота інспекцій і в засобах масової інформації: проведено 3,7 тис, виступів по радіо, 1,2 тис. по телебаченню, в газетах і журналах опубліковано 2 тис. статей, в 11 інспекціях видано плакатів, листівок і звернень загальною кількістю 29 тис. примірників. На високому професійному рівні поставлена ця робота в Одеса-рибводі, Миколаївській, Запорізькій, Маріупольській, Черкаській та інших інспекціях.

Не секрет, що рибні запаси помітно зменшуються і в цьому величезна вина, насамперед, браконьєрів, які не думають про день завтрашній. Щодня ці «любителі рибальства» виходять на дорогих моторних човнах, оснащених сучасними сітними знаряддями лову та засобами зв'язку, і, нехтуючи нормами діючого законодавства та нормами поведінки на водоймах, знищують все заради приватного бізнесу.

За 6 місяців поточного року рибоохоронними органами складено 14,5 тис. справ на осіб, які завдали збитків на суму 2,1 млн. грн., вилучено 44 тис. сітних знарядь лову. Особливо великої шкоди завдається рибним запасам в період нересту риби, що взагалі недопустимо в цивілізованому суспільстві.

Це дикість, але, на жаль, вона проявляється ще в деяких наших співвітчизників, і це надзвичайно прикро. Лікувати такий «діагноз» потрібно усій нашій громаді. Про розміри такого «дикого бізнесу» можна судити із таких звітних даних. Так, в квітні п. р. в Таганрозькій затоці були затримані громадяни м. Новоазовська Верхолат С.В., Нестеров О.К., Гомонов В.В., які проводили браконьєрський лов риби з мотокатера «Амур» зяберними сітками і виловили судака, піленгаса і тарані загальною вагою 225 кг. Збиток, нанесений рибним запасам Азовського моря, склав 1,2 тис, грн. В травні в Бузькому лимані інспекторами Миколаївської облдержрибінспекції затримана мотофелюга приватного підприємця Стецюк Ж.Н., яка разом з гр. Карловичем Ю.І. під час весняної заборони незаконними знаряддями лову виловили 121 кг судака і ляща, чим завдали збитків рибним запасам на суму 9,4 тис. грн. Навіть на малих річках браконьєри не стримують своїх ненажерливих апетитів, залишаючи після себе мертву зону. Так, в заборонений період громадяни Дем'янчук О.М., Прокопчук А.В. та Мосійчук П.І. з Володимир-Волинського району Житомирської області на р. Ірші забороненими знаряддями лову - шістьма сітками -виловили 142 лина, 41 карася, 39 пліток, 21 окуня, чим спричинили рибному господарству збитків на суму 4,3 тис. грн.

Правилами любительського і спортивного рибальства (ст. 3.15) заборонено лов водних живих ресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову тощо. Але цими жахливими методами користується ще немало губителів природи.

В червні ц.р. на Дніпровському водосховищі рибінспекторами був затриманий гр. Плахтієв А.А., а в липні на р. Тащлик біля с. Лиса Гора Первомайського району Миколаївської області затримано гр. Руденко О.Ю. і Заставного Р.П., які масово знищували рибу за допомогою електропристроїв, чим спричинили значних збитків.

Браконьєри збувають незаконно виловлену рибу своїм «партнерам по бізнесу», які продають її на ринках. В березні на посту ДАІ в м. Запоріжжі був затриманий гр. Глумов С.Н., який на автомобілі «Газель» перевозив без документів 1223 кг судака, а в Криму були затримані громадяни Немировський І.К. та Журавльовин А.І., які на автомобілі «Форд-транзит» перевозили без документів 663 кг осетрових видів риб. Можна навести ще чимало таких прикладів. Але вражає розмах цих зловживань, і хоча по усіх таких справах матеріали передаються до місцевих правоохоронних органів, міра покарання, на жаль, не завжди відповідає скоєній шкоді, заподіяної рибним запасам.

Усі порушники законів повинні пам'ятати, що їх не обмине покарання, і вони будуть за будь-яких умов виявлені представниками рибоохоронних органів.

В останній час проведена відповідна робота по покращенню якісного складу громадських інспекторів, більшість з яких вносять неоціненний вклад в охорону і збереження рибних запасів. Сьогодні в оперативній роботі на водоймах бере участь 2,6 тис. громадських інспекторів, в інспекціях створено 91 раду із складу громадських інспекторів, які проводять значну масово-роз'яснювальну роботу серед місцевого населення.

Можна із вдячністю відзначити, що ми відчуваємо порозуміння та допомогу громадян в багатьох регіонах країни, які вболівають за долю водойм, біля яких мешкають. Все активніше до цієї справи залучається учнівська і студентська молодь. Особливо плідна співпраця з громадськістю і засобами масової інформації проявилась в період проведення широкомасштабних акцій «Борисфен» і «Меотида».

Працівниками рибоохоронних органів разом із громадськими інспекторами в поточному році здійснено 557 виступів на місцевому радіо, телебаченні і опубліковано 429 статей в місцевій пресі.

Все це, звичайно, сприяє створенню відповідного громадського резонансу в суспільстві, захисту рибних запасів від браконьєрських угруповань.

Та, на жаль, органи рибоохорони для ефективного отримання величезного тиску порушників на водойми і самі потребують державного захисту і підтримки.

В поточному році, як і в минулі роки, технічний стан транспортних засобів і флоту через брак коштів залишається незадовільним і не відповідає рівню покладених завдань з охорони рибних ресурсів, особливо Азово-Чорноморського басейну та каскаду Дніпровських водосховищ. З цієї ж причини згорнуто проведення навчання інспекторів і спеціалістів органів рибоохорони, що також негативно впливає на підвищення професійного рівня кадрів та ефективність рибоохоронних заходів.

Серйозні проблеми виникають із забезпеченням паливно-мастильними матеріалами, особливо у весняно-літній період. В інспекціях працюють люди, віддані своїй справі, і це вселяє впевненість, що і для них будуть створені умови для належного виконання важливої державної справи — охорони водних живих ресурсів.

А. АНТОНОВ, заступник начальника Головрибводу.Украинская Баннерная Сеть