Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Ще раз про зброю для облавних полювань

Ось і закінчився мисливський сезон 2011/12 рр. полювання на пернату дичину, копитних та хутрових звірів. Є можливість підвести певні підсумки, зокрема полювання на копитних.

Як відомо, полювання в Україні здійснюється на таких копитних: козулю, оленя європейського та плямистого, лося, муфлона та кабана. Очевидно, що найпоширенішим об’єктом полювання в Україні залишаються кабан та козуля. А наймасовішим способом полювання залишається колективне облавне полювання.

З кожним роком ряди мисливців поповнюються молодими мисливцями, у яких ще відсутній досвід не тільки такого типу полювань, а й мисливський досвід взагалі. Стають мисливцями та готуються до полювань мисливці-початківці по-різному. В залежності від чиїхось підказок (часто не досить розумних) та своїх уявлень про об’єкти полювання. Свою частку вносить і доступність в Інтернеті, у багатьох випадках недостовірної, або перекрученої інформації про полювання, мисливську зброю та об’єкти полювання.

Як наслідок, вираз «полювання на кабана» здебільшого малює в їхній уяві страшного, броньованого калканом монстра, вагою з півтони, з іклами, як шаблі та палаючими люттю очима. До цього він ще й вміє лазити по деревах, перекидати автомобілі та «мігрувати», як у фільмі «Особенности национальной охоты».

Відповідно, все типовішою стає екіпіровка таких мисливців, зокрема – для облавного полювання на копитних. Те, що вони одягаються в мисливський камуфляж фантастичних розфарбувань не залежно від сезону та погоди – це вже нікого й не дивує. Спецспорядження – поза всякою уявою. Карабіни з численною додатковою «навіскою» під різні види обладнання, напівавтоматичні рушниці зі збільшеними магазинами під набої, іноді просто екзотичного, скажімо 410-го калібру або ж набої надлишкової потужності. На поясах страшного розміру ножі (частина полювання буде проходити врукопашну), шкіряні обрізані рукавички, бінокль на грудях та дальномір на поясі. Як кажуть – спецназ «відпочиває».

Молоді (найчастіше) хлопці при цьому навіть не розуміють комічності ситуації, і з задоволенням демонструють один одному новомодні «цяцьки», які у досвідчених мисливців викликають тільки іронічну посмішку. Правда запитання: «А як ви з цим спорядженням збираєтесь ходити весь день?» викликає певну настороженість і дещо охолоджує веселе щебетання молодих мисливців.

Багатьом ця картина знайома, а хтось скаже, що я перебільшую. Мені доводилось бачити мисливця з нашитим патронташем на… зовнішньому боці лівої рукавички. Бачив і мисливця, який йшов на номер з карабіном на одному плечі – двостволкою на іншому, в руках ніс розкладний стілець та упор для карабіна. Ну а патронташ на прикладі – це вже особливий шарм молодого мисливця.

Зрозуміло, що у облавного полювання на копитних є певна специфіка, що обумовлює його ефективність, але вона полягає в іншому. Однією з головних складових цього (та й будь-якого іншого виду полювання) є зброя. Про це вже писано-переписано, але час плине, з’являються нові модифікації мисливської зброї та спорядження, змінюються вимоги щодо їх використання.

Нещодавно Мінагрополітики України видано новий наказ «Про затвердження Положення про правила проведення полювань, поводження із зброєю та порядок видачі ліцензій на добування мисливських тварин» (далі – Положення). У пункті 1.3 Положення зазначено: «Полювання на парнокопитних дозволяється лише набоями, спорядженими кулями. Забороняється полювання на таких тварин з використанням малокаліберної гвинтівки під патрон кільцевого запалювання або набоїв, споряджених круглими кулями, картеччю чи шротом».

Цією нормою не тільки поставлена крапка в тривалій дискусії щодо доцільності та практичних переваг кульового чи картечного заряду на такого виду полюванні, а й закладені певні вимоги до зброї, що використовується, зокрема, на облавному полюванні.

Таким чином, відтепер на колективних облавних полюваннях на копитних мисливці повинні використовувати винятково набої, споряджені кулями.

Не вдаючись в дискусію щодо обґрунтованості розмежування чинним законодавством понять «нарізна» та «гладкоствольна» мисливська зброя, доцільно нагадати наступне. Пунктом 8.8 Інструкції МВС України «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї…» визначено: «8.8. До мисливської вогнепальної зброї належать мисливські карабіни, гладкоствольні рушниці, гладкоствольні рушниці із свердловиною «парадокс» з нарізами 100-140 мм на початку або у кінці ствола, мисливські рушниці з свердловиною «сюпра», комбіновані рушниці, що мають нарівні з гладкими і нарізні стволи та мисливські малокаліберні гвинтівки. Довжина стволів гладкоствольних рушниць повинна бути не менш 450 мм, а загальна довжина зброї не менше 800 мм.»

Це, фактично і є перелік мисливської вогнепальної зброї, котра може використовуватись під час полювання в тому числі - і на копитних. Відповідно, зазначені вимоги обумовлюють вибір зброї і для облавних полювань на копитних.

Коротко зупинюсь на характеристиках такої мисливської зброї та її особливостях. Загалом її можна розділити на три групи – нарізна, комбінована та гладкоствольна.

До нарізної мисливської зброї можна віднести мисливські карабіни, гвинтівки, штуцери з одним, чи більше нарізними стволами (використання нарізних вкладок в гладкі стволи в Україні заборонене, тому вони в переліку не згадуються).

До гладкоствольної мисливської зброї – зброю з одним, чи більше гладкими стволами. Найпоширенішою зброєю такого типу у нас є двостволка.

До комбінованої мисливської зброї – зброю з одним чи більше гладким стволом та одним, чи більше нарізним стволом. У побуті їх називають «двійник», «трійник».

Відповідно, зазначена мисливська зброя має різні калібри стволів. Нарізна має калібр – від .17 (4,4 мм) до .700 (17.7 мм), проте існують і більші калібри. Гладкоствольна має калібр від .410-го до 4-го.

Очевидно, що об’єкти полювання на копитних різні, тому у мисливця повинен бути достатній вибір калібру та потужності не стільки зброї, як такої, скільки збройового комплексу зброя/набій.

Хочу нагадати, що у цій статті ми розглядаємо вибір зброї для конкретного виду полювання – облавного на кабана та козулю в Україні, тому доцільно в загальних рисах, охарактеризувати ці об’єкти полювання. В першу чергу з огляду на їх масу, як вирішальний фактор вибору відповідного для їх ураження комплексу зброя/набій.

Кабан – прудкий та кріпкий на рану звір з масою тіла до 200 кг. Поранений досить агресивний та віртуозно володіє іклами.

Козуля – вид оленя, який має вагу до 40 кг. Стрімка в ходу, але не кріпка на рану.

Таким чином об’єкт полювання може бути вагою від 40 кг (козуля, підсвинки) до 200 кг. (дорослий кабан). При виборі зброї для полювання на таких тварин доцільно орієнтуватись на максимальну вагу об’єкта полювання.

З огляду на це, мисливський досвід та рекомендації виробників зброї зауважимо наступне. При виборі нарізної зброї для полювань на копитних доцільно звернути увагу на калібри не менш 7,62 мм. Зокрема, під набій 7,62х51, 7,62х54, .308 Win, .30-06 Springfield, 8х57. Та навіть більш потужні – .300 Win Mag, .338 Win, 9,3х64, 9,3х72. Необхідно зазначити, що нарізна зброя, порівняно з гладкоствольною, дає певні переваги на полюванні, оскільки дальність прицільного пострілу набагато збільшується. Також нарізну зброю можливо використовувати і на інших видах полювань на копитних та хутрових звірів, зокрема – індивідуальному полюванні та полюванні з веж. Упереджуючи дискусії щодо рекомендованих калібрів, скажу, що допустимі й менші калібри – 6 мм, 7 мм, .270, але в даному випадку мова йде про ефективну зупиняючу дію досить важкої кулі, підібрати яку дозволяють калібри від 7,62 мм. В той же час, скажімо калібр 7,62 мм. в більшості варіантів набоїв, дозволяє підібрати кулю вагою від 6 до 14 гр., роблячи цей калібр фактично універсальним для багатьох видів полювань.

Окремо хочу сказати про набій 7,62х39. Як правило зброя під такий набій дітище конверсії та переробки стрілецької військової зброї для мисливських потреб. При певних її перевагах (головним чином – дешевизна) її використання виправдано винятково для полювання на козу та кабана вагою до 70 кг. Уражаюча дія цього набою явно недостатня для тварин масою понад 100 кг навіть на дистанції до 100 м., що призводить до чисельних підранків та проблем з їх добором.

Враховуючи насиченість ринку мисливської нарізної зброї, якісь конкретні моделі та системи нарізної зброї для полювання на кабана та козулю радити тяжко. Будь-який сучасний карабін, або штуцер відповідного калібру при умілому використанні стане надійним помічником на такому полюванні. Але все-таки, на мій погляд, мисливцям з незначним досвідом володіння такою зброєю та використанні її на полюванні, доцільно зупинити свій вибір на напівавтоматичній зброї.

Вибір гладкоствольної зброї. Як вже зазначалось, полювання на копитних здійснюється винятково набоями, спорядженими кулями (за винятком круглих). Очевидно, що така норма значно впливає і на вибір гладкоствольної зброї та набоїв до неї для облавних полювань.

Попри численні, головним чином, обґрунтовані дискусії щодо ефективності гладкоствольної зброї різних калібрів при полюванні на копитних, слід зазначити, що оптимальним для більшості мисливців, на мій погляд, залишається 12-й калібр. Це обумовлено багатьма факторами, на яких я не буду зупинятись, оскільки це тема окремих досліджень. Як практичну сторону, зазначу тільки одне – широкий вибір як самої зброї 12-го калібру, так і набоїв до неї.

Таким чином, типово це може бути будь-яка якісно виготовлена рушниця з горизонтально, або вертикально спареними стволами. При її виборі необхідно звернути увагу на те, що облавні полювання на копитних, як правило, проводяться в лісистій місцевості, а стрільба здійснюється кулею на короткі дистанції (до 50 м.). Надмірна довжина стволів (понад 700 мм) тільки заважатиме, обмежуючи маневреність, а ось наявність двох спускових гачків у рушниці значно допоможе молодому мисливцю.

Що стосується дульних звужень – оптимальним був би циліндр, але можливий і напівчок. На мій погляд не слід особливо захоплюватись більшими дульними звуженнями, оскільки не всі види гладкоствольних куль розраховані на стрільбу з стволів з такими звуженнями (мається на увазі влучність). Проте при нинішньому різноманітті змінних чоків (своєрідний конструктор – «зроби сам») можливо підібрати необхідне дульне звуження під певний вид кулі.

Слід також звернути увагу і на масу рушниці. Занадто легка (менше 3.0 кг.) рушниця 12-го калібру буде дещо «бодатись».

Доцільно також звернути увагу і на підбір кульових набоїв для рушниці. При теперішньому їх виборі це проблема не складна, але це тільки на перший погляд. Кому не знайома ситуація, коли на питання: «А якою кулею споряджені твої набої?» звучить відповідь: «Та ось порекомендували (дали), сказали дуже гарна, «валить» будь-якого кабана». А як вона зветься, та на який тип свердлувань стволів розрахована, які її характеристики – такими питаннями молоді мисливці, як правило не переймаються. А дарма. Якщо вести мову про гладкоствольні рушниці для кульової стрільби, то необхідно пам‘ятати, що комплекс рушниця-набій є одним нерозривним цілим.

Давно експериментально доведено, що універсальних куль для гладкоствольних рушниць не існує. Зокрема тому, що у гладкоствольних рушниць різний діаметр свердління стволів, різні способи свердління (гладкий різних варіантів, «сюпра», «парадокс», тощо), різна довжина стволів і ще низка інших конструктивних особливостей. Як відомо, одна й та ж сама рушниця при відстрілі різних видів (марок) куль на 50 м. покаже різну купчастість. Різниця може складати від 5 до 40 і більше сантиметрів. Очевидно, що якісь види куль просто не придатні для використання в конкретній рушниці з огляду на їх технічні характеристики або конструктивні особливості (наприклад, виступаючі за край гільзи кулі в магазинних рушницях).

У продажу в Україні пропонується десятки видів як кульових набоїв, так і окремо куль, відмінних за конструктивними особливостями та призначенні для відстрілу в різних типах стволів. Зокрема існує група видів куль, призначена винятково для стрільби з рушниць з стволами свердлування «парадокс». Існують також кулі виготовлені для стандартних набоїв та набоїв «магнум».

Слід також нагадати, що і набої з одним і тим же видом куль можуть бути споряджені по-різному. Типовим прикладом можуть бути дуже поширені та відомі кулі «Бреннеке» (BRENNEKE). Ними споряджаються набої, в тому числі і класу «магнум», багатьох провідних виробників. Зокрема, право постановки товарного знаку ORIGINAL BRENNEKE надається таким всесвітньо відомим виробникам, як: Fiocchi, Hubertus, Rottweil, Royal, Seller&Bellot, Winchester та інш. Але кожна з цих компаній використовує свою технологію виробництва набоїв, тому технічні характеристики цих набоїв, споряджених однією і тією ж кулею ORIGINAL BRENNEKE, можуть відрізнятися.

Таким чином, найкращий спосіб підібрати кульові набої для своєї конкретної рушниці – відстріл з неї стандартних набоїв з різними видами куль різних виробників. При цьому з кожного ствола окремо, оскільки вони, як правило, мають різні дульні звуження. Задоволення не з дешевих, особливо, якщо врахувати, що серії повинні бути, як мінімум з 3-х набоїв для кожного з стволів. Але тільки так ви зможете підібрати набої та тип кулі для своєї рушниці, а відповідно бути впевненим у якості пострілу, а не гадати після промаху в чому причина – в зброї, набої, чи самому мисливцеві.

Також доцільно застерегти молодих мисливців від захоплення патронами «магнум».

І окремо слід зупинитись на гладкоствольних рушницях з свердлуванням «парадокс» та «сюпра». Не вдаючись в конструктивні особливості такого типу свердлувань (це досить складна тема окремої статті), потрібно нагадати, що кульові набої для таких рушниць дещо відрізняються від стандартних набоїв для гладкоствольних рушниць. Кулі, які поколінням мисливців вірно слугували на полюваннях з рушниць з гладкими стволами, для стрільби з стволів з свердлуванням «сюпра» малопридатні, а для стволів з свердлуванням «парадокс» практично не придатні. Точніше стріляти ними (свинцевими) можливо, але їх застосування не дасть повністю реалізувати можливості стволів з такими свердлуваннями. Зокрема, зі стволів з свердлуванням «сюпра» стріляють, головним чином, підкаліберними кулями, спорядженими у пластикові контейнери. А вибір таких куль на збройовому ринку України не такий вже й великий.

Комбінована зброя. Значна кількість досвідчених мисливців вважає, що комбінована зброя – кращий вибір для полювання на копитних, особливо кабана. Вона надає можливість здійснювати одиночні прицільні постріли на дистанції недосяжні для гладкоствольних рушниць. В той же час, можна використати гладкоствольний набій на коротких дистанціях, застосовуючи сповна його ефективну зупиняючу дію.

Зрозуміло, що порівняно з «двійником», «трійник» надає більше можливостей. І не тільки тому, що мисливець має можливість здійснити три постріли. А й тому, що у «трійника» значно більший вибір різноманітних комбінацій стволів та їх калібрів.

В той же час, класична технічна схема «двійника», побудована, як правило, на базі гладкоствольної двостволки, дозволяє використовувати змінні блоки стволів. Варіанти їх виконання та кількість можливих комбінацій калібрів обмежується винятково можливостями компанії-виробника та фінансовими можливостями мисливця. Зазначене робить «двійник» фактично універсальною зброєю для всіх можливих видів полювань.

Вибір комбінованої зброї різних калібрів достатній і знову ж таки рекомендувати якусь конкретну марку – справа невдячна. Залежить від багатьох факторів, не в останню чергу від традиційно високої ціни на такого типу зброю.

Підводячи риску короткому нарису про зброю на облавних полюваннях на копитних, не можу не сказати декілька слів про те наскільки несподіваною та навіть смішною може бути мотивація мисливців-початківців при виборі зброї.

Комусь вирішальним здається кількість набоїв в магазині рушниці (чим більше – тим краще), комусь імпонує рушниця в стилі «мілітарі», комусь «помпа – це круто». Хтось вишукує карабін з точністю стрільби снайперської гвинтівки, хоча полювати буде, головним чином, на облавних полювання та стріляти на короткі дистанції.

В Інтернеті на сотні сторінок точаться дискусії щодо переваг та недоліків тієї, чи іншої мисливської зброї. Згоден, є погана, навіть дуже погана за якістю зброя. Її виробники, як правило, відомі. Але переважна більшість мисливської зброї, що продається на ринку України – гарна і відповідає всім сучасним вимогам щодо такого типу зброї.

Проблема невдалих полювань та промахів традиційно в іншому. Невмінню повною мірою використати можливості цієї зброї. Простіше кажучи – невмінню з нею поводитись та влучно стріляти. А це вміння не купується і не додається до зброї при її придбанні. Воно приходить винятково після тривалих тренувань і то не до всіх.

Як все частіше каже мій товариш – директор мисливського господарства (чудовий стрілець з нарізної зброї) після низки промахів горе-мисливців: «А тепер ідіть всі… в тир». І це абсолютно справедливо, оскільки підранок – це мука для тварини та проблеми, пов’язані з його добором. Ну а поранений сікач це ще й реальна небезпека.

Тому хочу закликати усіх мисливців, які бажають придбати зброю. Спочатку ґрунтовно обдумайте на які види мисливських тварин і в який спосіб ви збираєтесь полювати, а потім вже купуйте відповідну мисливську зброю.

Ю. БузницькийУкраинская Баннерная Сеть