Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Популярно про Червону книгу

Було це давно. Підходить мамонт до мамонтихи.

-Угу.

А вона.

-Ой, ні!

Він знову.

- Угу.

- Вона.

- Ой, ні!

- Угу.

- Ой, ні!

- Угу.

- Ой, ні!

Ось так і вимерли.

(Одна робоча наукова гіпотеза про те, як тварини потрапляють в Червону Книгу).

Життя таке настало, що більшість видів масово "пішли" в Червону книгу. Стосовно Червоної книги України біля мисливського багаття можна почути багато суперечок і, як завжди, мисливських байок. Це і зрозуміло, бо тираж Червоної книги був малий, а науково-популярних публікацій майже не було. В Україні на сьогодні прийнята ціла низка законодавчих актів про використання багатств тваринного світу. Але Червона книга України - це особливий нормативний документ. В ній подається інформація про стан окремих видів, які опинилися під загрозою зникнення або стали рідкісними. Такі червонокнижні види підлягають охороні і тому збір інформації про стан популяції та поширення належать до головних завдань.

Згідно з положенням про Червону Книгу України рідкісні види тварин розділені на такі категорії:

зниклі (0), види про які після неодноразових пошуків, проведених у типових

місцевостях, чи можливих місцях поширення, відсутня будь-яка інформація про їх існування в

дикій природі;

зникаючі (1), види що знаходяться під загрозою і збереження яких малоймовірне якщо

продовжиться згубна дія негативних факторів навколишнього середовища;

- вразливі (2), види які найближчим часом можуть бути віднесеними до зникаючих якщо

продовжиться дія факторів;

рідкісні (3), популяції їх не чисельні, але не відносяться до вразливих;

невизначені (4), види про які відомо, що вони відносяться до категорій 1,2 чи 3, але ми

не маємо достовірних даних про віднесення до якоїсь конкретної категорії;

- недостатньо відомі (5), про ці види невідомо чи вони відносяться до рідкісних (питання

залишається відкритим);

- відновлені (6), види, які завдяки вжитим заходам не викликають занепокоєння за їх стан, але за ними потрібен постійний контроль.

У зв'язку з накопиченням нової інформації про стан популяцій червонокнижних видів зараз назріла нагальна потреба у виданні нової Червоної книги України. На мою думку, слушною є пропозиція про зміну статусів у нашій червоній книзі, які повинні в повній мірі відповідати міжнародним вимогам. На сьогодні всі згодні в тому, що необхідно частину видів вивести з червоної книги, а деякі види навпаки занести. Так, нема сумнівів у тому, що борсука необхідно вилучити, а ведмедя занести до списків цього видання.

Зараз виникла нагальна потреба у наступному виданні Червоної книги України, тваринний світ. По-перше, накопичилось багато нових даних про поширення червонокнижних видів. По-друге, наявна Червона книга містить велику кількість помилок. Наприклад, про сірого журавля можна прочитати, що гнізда влаштовує на сухому місці серед болота. Насправді ж у Поліссі журавлині гнізда знаходяться в найбільш обводненій ділянці болота. А чисельність борсука згідно цієї книги не перевищує 2 тисяч особин, хоч насправді вона в 10 разів вища! Сучасне поширення рисі в Поліссі зовсім не відповідає наведеним в Червоній книзі даним.

Загальний список птахів і ссавців, занесених до Червоної книги України.

Ряд (загальна кількість видів в Україні) Види (статус) Загальна кількість видів в ряді (з них кількість червонокнижних видів / питома вага червонокнижних видів у %). Ймовірні зміни статусу виду

Птахи. Веслоногі Пелікан рожевий (2) Пелікан кучерявий (2) Баклан довгоносий (2) Баклан малий (2) 5 (4/80%)

Лелекоподібні Чапля жовта (2)

Копиця (2)

Коровайка (2)

Лелека чорний (2) 13 (4/30%) Лелека чорний (3)

Гусеподібні Казарка червоно вола (2)

Лебідь малий (3)

Огар (2)

Чернь білоока (2)

Гоголь (3)

Гага звичайна (3)

Савка (4)

Крохаль довгоносий (2) 33 (8/24%)

Соколоподібні Лунь польовий (1) Лунь степовий (3) Яструб-тювик (4) Канюк степовий (4) Змієїд (3) Орел-карлик (1) Орел степовий (1) Підорлик великий (3) Орел-могильник (2) Беркут (3) Орлан-білохвіст (2) Стерв'ятник (1) Гриф чорний (3) Сип білоголовий (2)

Балабан (3) Сапсан (2) Боривітер степовий (2) 34 (17/50%) Орел степовий (0)

Беркут (1)

Гриф чорний (1) Сип білоголовий

(1) Балабан (2) Сапсан (1)

Курині Глухар (2) 7 (1/14%) Тетерук (^1)* Орябок (3)

Журавлеподібні Журавель сірий (2) Журавель степовий (1) Дрохва (2) 14 (4/28%)

Стрепет (1)

Сивкоподібні Лежень (3) Зуйок морський (3) Ходуличник (2) Кулик-сорока (3) Пору чайник (2) Кроншнеп тонкодзьобий

(1) Кроншнеп великий (2)

Кроншнеп середній (2) Дерихвіст лучний (2) Дерихвіст лучний (2) Дерихвіст степовий (1) Реготун (чайка) чорноголовий (2) Чеграва (3) 68 (13/20%)

Совоподібні Пугач (2) Сич волохатий (4) Сичик-горобець (4) Сова довгохвоста (4) Сова бородата (3) Сипуха (2) 12 (6/50%) Сова бородата (2) Сипуха (1)

Горобцеподібні Сорокопуд червоноголовий (3) Сорокопуд сірий (4) Шпак рожевий (3) Завитушка альпійська (4) Очеретянка прудка (3) Корольок червоноголовий

(4) Кам'яний дрізд строкатий

(4) Вівсянка чорноголова (4) 136(8/5%)

Всього: 322 (67/20%)

Ссавці. Комахоїдні. їжак вухатий (3) Хохуля звичайна (1) Бурозубка альпійська (4) Кутора мала (3,4) 14 (4/28%)

Рукокрилі Підковоніс малий (2) Підковоніс великий (2) Нічниця Бехштейна (3) Нічниця ставкова (3) Нічниця Наттерера (3) Нічниця триколірна (3) Довгокрил звичайний (2) Широковух європейський

(3) Вечірниця мала (3) Вечірниця велетенська (3) Нетопир середземноморський (3) Нетопир кожанковидний 26 (12/46%)

(3)

Зайцеподібні Заєць- біляк (1) 3 (1/33%) Заєць - біляк (2)

Гризуни Ховрах європейський (1) Садовий вовчок (4) Мишівка степова (3) Тушканчик великий (2) Ємуранчик звичайний (2) Сліпак піщаний (2) Сліпак буковинський (3) Сліпак білозубий (2) Сліпак подільський (3) Снігова полівка (3) Водяна полівка мала (3) 52(11/21%)

Китоподібні Афаліна чорноморська (3) Азова (1) Білобочка чорноморська (4) 4(3/75)

Хижі звірі Горностай (4) Тхір степовий (3) Норка європейська (2) Перев'язка звичайна (2) Борсук (2) Видра річкова (2) Кіт лісовий (1) Рись звичайна (2) 22 (8/36%) Норка європейська (1) Борсук ** Видра річкова (3)

Ведмідь бурий

/2***

Ластоногі Тюлень- монах (1) 1 (1/100%) Тюлень-монах (0)

Парнокопитні Зубр (6) 9(1/11%) Зубр (2)

Всього 79(41

* - для різних популяцій.

**- очікується виведення з Червоної книги України.

*** . Очікується занесення до Червоної книги України.

Дуже хотілось би щоб наступне видання Червоної книги не містило б у собі так багато помилок, як нинішнє. Було б добре щоб на написання Червоної книги було виділено достатню кількість коштів, а перед її виданням було б проведено наукову конференцію з публікацією тез доповідей. І нарешті останнє побажання, щоби нариси про червонокнижні види писались не в тиші київських кабінетів на підставі літературних даних і того, хто щось, десь, комусь сказав, а на основі детальних польових досліджень.

Інформація наведена в другому виданні Червоної книги (1994) на сьогодні є застарілою і вже давно виникла необхідність у створенні нового видання. Червона книга України третього видання: якою вона буде? Це питання хвилює багатьох людей в Україні. В 2005 р. були розпочаті роботи по підготовці нарисів для третього видання Червоної книги України. До її написання вже залучені велика кількість наукових спеціалістів з Інституту зоології НАНУ і інших наукових центрів. Наскільки мені відомо і як свідчать "неофіційні джерела" близькі до авторів нарисів цього документу, вже підготовлені закінчені, або чорнові варіанти нарисів по більшості червонокнижних видів. Неприємно, що така важлива справа робиться у вузькому колі без подачі інформації в ЗМІ і залучення широкого кола природолюбів, мисливців, лісників і професійних зоологів. Тому є побоювання, що і третє видання буде схожим на попередні книги з великою кількістю помилок і зовсім куцою інформацією по деяких видах. Найбільш невтішна ситуація з лісовими (карпатськими і поліськими) видами. Один фахівець з болем в душі якось при зустрічі мені сказав, що наша Червона Книга - це наша національна ганьба і водночас лице України. Необхіднопогодитись, що до певної міри це так. По рівню її виконання судять взагалі про нашу наукову роботу та ставлення до рідкісних видів. А для багатьох з них ми не знаємо чисельності і поширення. Та й навіть відомий на сьогодні матеріал, розпорошений у різних людей, мабуть, що не буде зібраний. Нариси по деяких видах будуть написані в кабінетах. В усякому разі до такого невтішного висновку приходить багато фахівців...

До нинішнього часу в Україні не діяв єдиний банк даних по рідкісних видах. Інформація була розкидана по різних публікаціях або містилась в звітах по окремих природоохоронних проектах. Згідно Закону України "про Червону книгу України" (2002) ведення її повинно здійснюватись на основі кадастрів тваринного і рослинного світу. Нині кадастр тваринного світу (комп'ютерна база даних, прив'язана до ГІС) налічує близько 6 тис. точок знахідок видів. Але це дуже незначна кількість для написання нарисів по більшості видів. Велика проблема буде з авторськими правами на написання нарисів і в багатьох випадках вони повинні бути б колективними. Найближчим часом планується надрукувати спеціальний збірник, до якого і повинні будуть зібрані матеріали по поширенню видів. Але проблема у вивченні рідкісних видів в Україні безперечно в іншому. У нас не практикується система малих грантів для польових експедицій і більшість науковців не мають можливості обстежувати території. Я в 1997-1999 р. приймав участь у виявленні цінних пташиних територій на півночі Житомирщини, Чорнобильській зоні і зібрав певний матеріал по рідкісних видах сов: пугачу, бородатій сові, волохатому сичу і сичику-горобцю. Але це були поїздки на велосипеді і більше з власної ініціативи. В нашій країні ще досить мало поширений анкетний збір даних по рідкісних видах. Саме мисливці дуже багато часу проводять в природі і в них є велика кількість інформації, котру необхідно було б долучити до З-о видання Червоної книги. Всю відому інформацію про чисельність, щільність, місця гніздування чи розмноження, аналіз змін чисельності, фактори негативного впливу, пристосування виду до змін навколишнього середовища необхідно надсилати на адресу редакції. Завчасно дякую за допомогу!

С. ЖилаУкраинская Баннерная Сеть