Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Якщо маєш зброю...

Володіння вогнепальною мисливською зброєю (газовою, пневматичною та ін.) зобов’язує до дотримання ряду вимог чинного законодавства, нормативних актів. Їх нехтування нерідко призводить до трагічних наслідків. І хоча чужий досвід не завжди виявляється повчальним, все ж краще вчитися на помилках інших, ніж на власних. Це красномовно засвідчують матеріали управління дозвільної системи Департаменту громадської безпеки МВС України.

Вогнепальна та холодна зброя

На полюванні не обійтися без ножа. Загальновідомо, що це знаряддя, відповідно до чинного законодавства, кваліфікується як холодна зброя, володіння і застосування якої регламентується певними вимогами.

Згідно з постановою Пленуму Верховного Суду від 26.04.2002р., (цей документ тлумачить діюче законодавство і регламентує здійснення судової практики у справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю) до холодної зброї відносяться предмети, які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам зброї, що справляють колючий, колючоріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект і конструктивно призначені для ураження живої цілі за допомогою м’язової сили людини або дії механічного пристрою.

Відповідно до статті 263 Кримінального кодексу України, носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу, караються штрафом до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на строк до 3 років.

Можливо, для когось це видасться дивним, але нещодавно кримінальну справу за цією статтею було порушено стосовно мешканця міста Павлоград Дніпропетровської області, у якого працівники міліції вилучили саморобні нунчаки, хоч і виготовлені вони були, за поясненням власника, для самооборони.

Звичайно, значно суворіші вимоги законодавства щодо поводження з вогнепальною мисливською зброєю. Наприклад, недбале її зберігання (що досить часто трапляється) або бойових припасів, якщо це спричинило загибель людей чи інші тяжкі наслідки, карається обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той же термін.

Як кажуть, життєвий випадок в тему. Двадцятисемирічний мешканець Харкова, підігрівшись горілкою, вирішив відвідати колишню подругу, яка вже мешкала з іншим обранцем. Після сварки, що виникла на ґрунті ревнощів, візитер спочатку вигнав жінку з квартири, потім, зламавши металевий ящик, заволодів карабіном „Сайга”, який належав співмешканцю колишньої подруги і застрелився. Напевно, якби умови зберігання зброї відповідали необхідним вимогам, трагедії б не сталося.

В іншому випадку, що стався на початку листопада, власник зброї власноруч знівечив свою долю. Вночі між трьома відвідувачами одного з кафе Кіровограда виник конфлікт, який переріс у сварку біля входу у приміщення. За викликом на місце події прибув наряд „Беркута”. Працівники міліції намагалися вгамувати бешкетників, однак один з них вихопив з багажника свого автомобіля мисливський нарізний карабін і націлив його у правоохоронців. У відповідь на вимогу покласти зброю на землю, пролунав постріл. Один з працівників міліції дістав поранення обох ніг. Можливо, нападник розраховував на те, що, відповідно до законодавства, через велике скупчення людей правоохоронці не будуть застосовувати табельну зброю і йому вдасться зникнути. Однак, працівники міліції і не застосовуючи зброї затримали озброєного правопорушника. Його подальшу долю визначатиме суд. Зрозуміло, що в цьому випадку справа не обмежиться лише вилученням зброї та анулюванням дозволу на неї.

А для народних умільців-зброярів корисною буде наступна інформація. Незаконне заволодіння несправною зброєю (наприклад навчальною) і доведення її до придатності кваліфікується як заволодіння чужим майном та незаконне виготовлення вогнепальної зброї. Таким же чином мають кваліфікуватися дії особи, яка викрала частину деталей для виготовлення зброї, а решту було виготовила нею власноруч або придбано (постанова Пленуму Верховного Суду від 26.0402.).

До речі, нещодавно підбито підсумки оперативно-профілактичної операції „Зброя та вибухівка”. Упродовж десяти днів працівники міліції перевірили за місцем проживання майже 95 тисяч власників мисливської вогнепальної зброї. В першу чергу правоохоронці приділяли увагу тим, хто вчасно не перереєстрував зброю. Встановлено понад 3 тисячі порушень правил її зберігання та використання. Вилучено майже 3 тисячі одиниць зброї, в тому числі до усунення недоліків – 1975 одиниць. Крім того, анульовано 23 дозволи на володіння зброєю у осіб, які зловживали спиртними напоями, порушували громадський порядок. В цих випадках, відповідно до чинного законодавства, зброю було конфісковано. Виявлено також 34 факти відсутності зброї чи власників зі зброєю за місцем проживання. Наприклад, мешканець міста Харцизьк, що на Донеччині, на початку року переїхав на постійне місце проживання у Крим і не зняв з обліку рушницю. В таких випадках працівники міліції здійснюють заходи щодо розшуку зброї та встановлення місця перебування її власника.

Варто зауважити, згідно зі статтею 191 адміністративного кодексу за порушення правил зберігання, носіння або перевезення вогнепальної (холодної, пневматичної) мисливської зброї та набоїв передбачено накладення штрафу від 3 до 5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням зброї або без такого. Ті самі дії, вчинені повторно упродовж року тягнуть за собою штраф від 4 до 7 неоподаткованих мінімумів з конфіскацією зброї та набоїв.

Під час операції „Зброя та вибухівка” не залишилися поза увагою правоохоронців мисливські та лісничі господарства, торговельні заклади дозвільної системи. Перевірено понад півтори тисячі таких об’єктів. Зокрема, за порушення правил зберігання вогнепальної зброї, було призупинено функціонування Романівського та Гвоздяренського лісництв Бердичівського Держлісгоспу Житомирської області. Керівників цих господарств було притягнуто до адмінвідповідальності, а у їх підлеглих вилучено зброю до усунення недоліків. Така ж доля спіткала і керівників Старобешівського поштового вузла (Донецька область). Тут під час перевірки працівники міліції не виявили книги обліку видачі зброї, а також наказу керівництва про призначення відповідального за її зберігання. А от склад однієї із шахт області було опломбовано із-за того, що в ньому зберігалося вибухівки майже на одну тонну більше, ніж це дозволено. Тобто, приводом для призупинення функціонування об’єктів дозвільної системи може стати недотримання будь-яких вимог передбачених відповідними нормативними документами, виконання яких мають забезпечити посадові особи. Загалом виявилося 37 таких об’єктів-порушників.

...і не треба стріляти у бродячих собак

Іноді поведінка мисливців, вже давно дорослих чоловіків, просто дивує. Вони поводяться зі зброєю, наче діти з іграшкою.

Наприклад, тридцятиоднорічний мешканець Чернівецької області, перебуваючи з якихось причини у піднесеному настрої, на вулиці населеного пункту кілька разів вистрілив у повітря з карабіну „Сайга”. Настрій був зіпсований вже наступного дня, коли працівники міліції склали на правопорушника адмінпртокол. В подальшому рішенням суду, відповідно до статті 174 адмінзаконодавства, він був оштрафований на 170 гривень. В іншому випадку така розвага „коштувала” дешевше: мешканець одного з селищ Новоселицького району тієї ж області вдався до стрільби з рушниці на подвір’ї власного господарства і був змушений сплатити 85 гривень штрафу.

Утім, зрозуміло. Більшість чоловіків, справді, тяжіє до зброї. Така у них вдача. А приналежність до мисливської братії ще й спонукає до постійного самовдосконалення, адже кожен бажає бути кращим за інших. Тут без вміння прицільно стріляти не досягнеш авторитету. Звичайно, у мішень, що рухається, поцілити не просто. Необхідно постійно тренуватися. Кожну нагоду для цього намагався використати сорокадворічний мешканець Закарпаття. Тому і вистрілив на селищній вулиці у бродячого собаку. Але не вцілив. Менше пощастило тварині, яка опинилася на шляху шістдесятирічного пенсіонера з Чернівецької області – чолов’яга з мисливської рушниці застрелив сусідського пса. Покарання – 85 гривень штрафу. Втім, як на мене, воно занадто м‘яке. Варто було б підвищити тарифи за відстріл свійських тварин.

Однак, якщо є зайві гроші – розважайтесь, панове! Але треба завжди пам’ятати: штраф – не найсуворіше покарання. Після таких розваг доля може стрімко змінитися. І не на краще.

Коли душа вимагає свята

Зажди бажані й довгоочікувані Новорічні свята зазвичай відзначають гучно і яскраво. На щастя, до стрілянини з вогнепальної зброї справа доходить не часто. А от застосування піротехнічних виробів – вельми розповсюджена розвага. Але нерідко вона обертається лихом.

Наприклад, пригадується випадок кількарічної давнини, коли випущена на багатолюдному майдані ракета вцілила в око сімнадцятирічної дівчини, внаслідок чого вона загинула. А кілька підлітків зі столиці вигадали більш цікаве застосування петардам, ніж їх жбурляння під ноги перехожих. Шалапути-недоумки підпалили гніт петарди і вкинули її за комір своєму ровеснику. А ще також трапляється, що активований піротехнічний засіб вибухає миттєво – у руках людини.

Тож, напевно, наступна інформація на цю тему не буде зайвою і стане застереженням від необдуманих учинків.

На сьогодні виробництво та реалізація піротехнічних виробів регламентується Тимчасовими правилами їх обігу. Поділяються вони на дві групи. До першої віднесено побутові піротехнічні вироби І, ІІ і ІІІ класів небезпеки (вільний продаж), користування якими не вимагає спеціальних знань і навичок, а застосування (відповідно до інструкції) не призводить до пошкодження майна і не завдає шкоди навколишньому середовищу. Друга група включає технічні або спеціальні піротехнічні вироби, використання яких потребує спеціальних знань і навичок, забезпечення відповідних умов під час застосування.

Зрозуміло, слід купувати лише сертифіковані піротехнічні вироби, які й дозволені до легального продажу. Для того, щоб відрізнити їх від піратської продукції, потрібно лише уважно придивитися до упаковки. Сертифікована піротехніка обов’язково реалізовується за наявності паспорта, що засвідчує відповідність виробу вимогам нормативної документації. Якщо на упаковці відсутня інструкція, то аркуш з відповідним текстом додається до кожного виробу. Окрім цього, на виробі вміщуються відомості про обмеження у застосуванні, термін придатності та дату виготовлення, атрибути виробника, попередження про небезпечність. Основні ідентифікаційні ознаки піротехнічних виробів включають назву або умовний код виробу, артикул чи каталожний номер, номер партії, дата виготовлення. Вироби, на яких відсутні такі ознаки, заборонено реалізовувати.

Існують також певні вимоги, що регламентують реалізацію та застосування піротехнічних виробів. Зрозуміло, що заборонено їх продавати на ринках. Натомість, реалізація побутової піротехніки здійснюється через спеціалізовані торгівельні заклади та спеціальні відділи універсальних магазинів. Забороняється застосовувати побутові піротехнічні вироби ближче, ніж за 100 метрів від лікарень, церков, дитячих установ, шкіл, будинків престарілих чи інших громадських споруд та житлових будинків. Не дозволяється також застосування піротехнічних виробів у заборонений місцевими органами самоврядування час, за винятком святкування Нового року в ніч з 31 грудня на 1 січня.

До речі, і це варто знати не лише мисливцям чи любителям феєрверків, чинним законодавством передбачено відповідальність за порушення тиші в громадських місцях.

Зокрема, у червні 2004 року набрав чинності закон про „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту населення від впливу шуму”. Необхідність ухвалення парламентом цього документу насамперед зумовлена тим, що існуюче законодавство регулювало зазначені питання вкрай неефективно. Зокрема, посадові особи і суб’єкти підприємницької діяльності не несли відповідальності за такі протиправні дії.

Внаслідок внесених змін, нова редакція статті 182 кодексу про адміністративні правопорушення диференціювала та посилила відповідальність за різні види порушень тиші в громадських місцях. Так, за порушення спокою у заборонений час (з 22 до 8 години) з фізичних осіб стягується штраф від 5 до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а з посадовців чи підприємців – від 15 до 30 неоподаткованих мінімумів. Крім того, штрафні санкції можуть бути накладені судом за порушення санітарних правил припустимого шуму у будь-який час доби. Іншими словами, і у денний час не дозволяється використовувати в громадських місцях обладнання, що утворює шум більший за припустимі норми (30 дцб.).

Новим законодавством також запроваджено підвищену відповідальність за повторне упродовж року вчинення подібних правопорушень. У таких випадках конфіскуються предмети порушення тиші (піротехнічні засоби, звуковідтворювальна апаратура тощо) і зростають розміри штрафних санкцій: фізичним особам доведеться сплатити від 15 до 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а посадовцям чи суб’єктам господарської діяльності це коштуватиме від 50 до 150 неоподаткованих мінімумів.

Якщо вам дошкуляють сусіди-нахаби або посадовці не реагують на звернення, то треба звертатися до відповідних установ. Підставою для складення протоколу стосовно посадових осіб або громадян-правопорушників є письмова заява чи повідомлення про порушення тиші, акти санітарно-епідемічної служби, виявлений власне міліцією відповідний факт, а також опубліковане у пресі повідомлення. Після збору і перевірки усіх необхідних відомостей матеріали адміністративної справи направляються до суду.

Ю. СахноУкраинская Баннерная Сеть