Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Вибір комісійної зброї

У наш час ціни на нові рушниці захмарні, і більшості мисливців вони не по кишені. Та все одно цікавість до полювання й бажання поспілкуватися з природою в багатьох залишається. Також усе ще багато молодих людей цікавляться полюванням, особливо ті, у кого в родині були мисливці. Такі молоді люди зазвичай і розглядають комісійну зброю.

Звісно, кваліфікованого огляду продавці вам не зроблять, а старі мисливці, хоч і прополювали 40 і більше років, як правило, теж. Адже експлуатувати - це одне, а оглянути всі вузли й механізми – зовсім інше, до того ж помітити зіпсовану кимось деталь, тріщину в прикладі, піддуття ствола буває непросто, тут потрібний спеціальний досвід і знання. Як же вибрати серед б/в зброї свою рушницю? Спробую розповісти.

Починається огляд, зазвичай, із зовнішнього вигляду рушниці, і тут є безліч тонкощів і нюансів. Наприклад, сильна потертість стволів і приклада — це не причина відмовлятися від неї, адже все це легко виправити у хорошій зброї. Звичайно, краще, щоб на прикладі не було тріщин, сколів, грубих стяжок болтами, гвинтами й іншим. Та якщо в рушниці все інше, крім приклада, у хорошому стані, можна брати і її. Новий приклад, хоч і недешеве задоволення, але справа не безнадійна.

Перевірте, чи не хитаються стволи (з цівʼям у зборі й від'єднавши цівʼя). Шат, звичайно, теж можна усунути заміною осі, але це вже складніше й дорожче. Тут головне, щоб дикуни не побили зубилами або кернами гаки й казенну частину (так роблять, щоб на короткий час усунути шат стволів). Від'єднавши стволи, огляньте їх. При цьому стволи мають бути вичищені, у брудних стволах можна приховати значні пошкодження. Якщо за ними доглядали, то висипу й раковин не буває, якщо ні, то сип буде відразу за патронником і до середини ствола. Та незначний висип безпечний, гірше, якщо будуть глибокі й поодинокі раковини. Такі раковини значно послабляють міцність ствольних трубок. Оглядати стволи потрібно не тільки з казенної частини, але й з дулової. Необхідно звернути увагу на якість пайки планок, нижньої й верхньої.

Якщо зі стволами все в порядку, то оглядається колодка з прикладом. Необхідно оглянути щиток колодки. Наявність прогару навколо бойків, самі бойки як збереглися. Може, їх уже об'їла корозія, або вони мінялися, або заточені до вістря шила, що бути не повинно – усе це потрібно знати.

Далі оглядаються гвинти й осі. Недокручені гвинти свідчать про те, що рушниця розкривалася не в майстерні. Тільки слюсарною кованою викруткою можна дотягти гвинт і поставити його по осі. Розірвані шліци гвинтів теж знижують вартість рушниці.

Хоч це й не рекомендується, але непогано б звести курки (зібравши рушницю) і, приклавши стріляну гільзу до бойка, спустити курок. Що це дасть? А от що: може, бойова пружина й не рідна, а, може, там її й немає взагалі, у мене був такий випадок з ТОЗ-34. Якщо клацання курків сильне, то все добре.

Як інтенсивно експлуатувалася рушниця неважко встановити. Якщо часто носять рушницю на ремені, то обтирається торець колодки й частина шийки приклада. Це ділянка болта Гринера й нижче шийки приклада. З напівавтоматом трохи складніше. Обтерта затворна коробка МЦ21-12 не означає, що ним довго користувалися. Швидше за все, його власник на полюванні часто користувався рідиною від комарів типу Тайга. Ці розчини знищують оксидування (яке, втім, нескладно й відновити).

Напівавтомат спочатку оглядають зовні, а потім знімають ствол і оглядають його. Потім гальмівну систему: чи не сіла поворотна пружина, яка гальмівна цанга стоїть, брак чи з вертикальними пазами, яка муфта припаяна до ствола, чи не бракована вона внутрішнім кільцевим розточуванням, скільки вузьких гальмівних кілець є в наявності. Також потрібно зняти кришку ствольної коробки й, звівши затвор за рукоятку заряджання й притримуючи її, плавно спустити. При цьому супроводжуючи рукою рукоятку заряджання. При русі затвора буде добре видно роботу лотка подавача.

Спускову скобу знімають тільки в тому випадку, якщо удар курка вкрай слабкий. Це може бути бойова пружина, що лопнула, або сильно усаджена. У цьому випадку необхідно вийняти спускову скобу й детально все оглянути. Зверніть увагу на наявність у механізмі пиляних місць, зігнутих викидачів, чи навіть зламаних або неохайно зроблених.

Продаж Бекасів, МР-153 та інших недбалих зразків завжди пов'язаний з якоюсь несправністю. Наприклад, Бекас — неподання набоїв на лінію досилання. Сповзання газової камери або порушення механіки. Памʼятайте, Бекас сам мисливець налагодити не зможе, а переробляти механізм подачі набоїв Бекаса можна тільки на заводському устаткуванні. МР-153 доопрацювувати ще можна, за умови, що мисливець опанував слюсарну справу.

Напівавтомати типу Хатсан, Ата, Люгер, Хуглу в магазині не розбереш, потрібен вибивач для осей. Однак, вийнявши платформу з затвором, потрібно оглянути, у якому стані перебуває затвор, платформа, поршень та інші деталі. Відсутність круглих кріпильних гумок на торці магазина не є відсутністю деталі. Це кріпильні фіксаційні елементи. Можна сміливо обійтися й без них. Дуже часто в Люгері, наприклад, ударник виготовлений з такої м'якої сталі, що її згинає при ударах в усі боки. Важливо звертати увагу на наявність наклепів у затворній коробці, а якщо хто-небудь через своє незнання ще й підпилював окремі деталі, то затримки при стрільбі гарантовані. Не слід спокушатися трофейними, дуже запущеними Зауерами, Зімсонами, Меркелями з роздутими або прибраними дуловими звуженнями. Користі з них уже не буде ніякої. Самі ви ці рушниці не відновите, а знайти майстра — дешевше купити нову рушницю.

Зараз багато людей із задоволенням купують курківки від ТОЗ-Б до ТОЗ-54. Мені іноді здається, що над цією зброєю не владний час. Ці моделі дуже живучі й прослужать ще не одному поколінню, хоча вони для дилетантів і не «такі модні». Як таку рушниця вибрати? Це складне питання. Тут особистий смак має визначити, чого ви хочете.

Намагайтеся не піддаватися на лобістські проповіді. До речі, загальновідомо й те, що кожен мисливець хвалить саме ту зброю, якою володіє, не купуйтеся на таку рекламу або просто тримайте цей момент у пам'яті. Або комусь потрібно продати рушницю типу ІЖ-12, у якої вже й роздуття виклепане, або ж наклепаний гак, або вона з якимось іншим сюрпризом. Маю зазначити, що якщо людина дуже настирливо радить вам купити рушницю, значить, у неї якийсь інтерес. Може, грошовий, а, може, просто зіпсував хтось механізм, от і шукають людину, на якій можна нажитися.

Добре, якщо при виборі вам ніхто не заважає, не чіпляється з порадами й можна роздивитися все в спокійній обстановці. Старі, зношені дощенту ІЖ-27, ІЖ-12 з величезним шатом стволів і розігнутими гаками, що явно видно, не беріть. У мене було кілька випадків, коли знайдуть мисливцеві-початківцю ІЖ-27, у неї шат стволів, верхній ствол піддутий, прицільна планка відпаялась. Хлопець думає, що якщо він купив рушницю за символічну плату, то й відремонтувати її можна теж майже задарма. А відновлювати дуже зношену рушницю валового виробництва просто немає сенсу. Ремонт рушниці буде набагато дорожчий за її вартість. Як правило, у таких випадках людям скільки не розповідай, все одно нічого не доведеш, вони й слухати не хочуть. Аргумент один – я купив її за стільки, значить, ремонт має бути набагато дешевший від цієї ціни.

Сьогодні проблема в тому, що кваліфіковані токарі, фрезерувальники вже або вмерли, або животіють на мізерну пенсію, і через нужденність розпродали на базарі весь свій інструмент. Тож доводиться робити (або замовляти) запчастини через «десяті» руки. А наскільки якісно вам зроблять і чи з того матеріалу, що потрібно, це вже питання.

В. ВольфУкраинская Баннерная Сеть