Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

За підсумками відкриття

Ось і відшуміло головне свято наших мисливців – відкриття полювання на пернату дичину. Свято позаду, на черзі трудові мисливські будні, без яких ми так нудимося в це нескінченне міжсезоння. Наразі ж саме час підбити підсумки кількох днів відкриття.

Ще задовго до відкриття полювання, проводячи таке собі опитування-розвідку, було зрозуміло, що качка цього року повинна бути (принаймі на початку сезону). Це, власне, й підтвердилося 11 серпня. Можливо, десь її було не так вже й багато, а ось лисок, за численними відгуками мисливців, які телефонують та заходять до нас в редакцію (зрештою, й за власними враженнями з відкриття), було «море».

А зараз про неприємне. Гірко вражає той факт, що багато хто з мисливців не став чекати заповітної 18 години й почав «смалити» набагато раніше. За власними спостереженнями це почалося десь близько 16 години, а за інформацією колег та товаришів, які полювали в різних місцях, дехто почав стріляти ще зранку. У цьому випадку, мабуть, буде слушною пропозиція багатьох мисливців відкривати полювання не з 18 години вечора (при цьому, гроші за «відстрілку» беруть то за повний день), а все-таки зранку.

Також неабияк діставали так звані «моторщики», які, літаючи на човнах з потужними двигунами, лупили все, що траплялося під руку. Напевно ще багато хто і не здогадується, що стрільба з моторного човна, що рухається є неабияким порушенням правил полювання (про неписані мисливські правила таких «стрільців» нічого й питати). Наприклад, із почерпнутого з Інтернету: «Спитав одного «моторщика» скільки той вбив за відкриття? На що той кинув недбало: «Та, мабуть, штук двісті…». Подібних «стрільців» правильно було би й близько до полювання не допускати.

Потрібно відмітити, що ще багато хто не звертає уваги на те, куди і по кому він стріляє, рясно посипаючи сусідів шротом, а то й наражаючи колег на прямий постріл. І дуже часто на зауваження про таке порушення доводиться чути лише хамство.

А у всьому іншому все просто чудово. Полювання відкрито, з чим ми всіх Вас вітаємо. На черзі пропонуємо нашим читачам інтерв‘ю за підсумками відкриття полювання на пернатих із заступником начальника управління мисливського господарства Держкомлісгоспу України Миколою Олексійовичем Мироненко.

- Миколо Олексійовичу, якщо взяти загальну картину по мисливських угіддях в Україні, чи є цього року в нас качка?

- Цей рік видався, безумовно, не найгіршим на «врожай качок». Хоча слід відмітити, що зараз на великих водоймах пополювати на качку ще мало кому вдалося, це буде, мабуть, пізніше. А ось той з мисливців, хто «відкривав» полювання на невеликих озерцях, ставках тощо, він загалом залишився задоволеним.

Якщо ж говорити про загальний стан по кількості пернатих в наших мисливських угіддях, то тут спостерігається незначний, але сталий спад кількості поголів‘я. І причина цього зовсім не в мисливському пресі, а у факторі турбування дичини в природі та зменшення площ мисливських угідь.

- Так сталося, що цього року в досить-таки багатьох районах України полювання на пернатих не було відкрите. І хоча про загрозу такої ситуації говорили вже давно, для багатьох рядових мисливців це стало справжнім шоком. Розкажіть, будь ласка, які причини привели до такої ситуації.

- Так, справді, в деяких мисливських господарствах полювання не було відкрите. І найбільше це торкнулося території Чернігівської області. Причина цього полягає в тому, що у цих господарствах не було проведене впорядкування мисливських угідь.

- Що повинні були зробити й не зробили керівники цих мисливських господарств? Що взагалі розуміється під терміном «впорядкування мисливських угідь»?

- У декількох статтях Закону України «Про мисливське господарство та полювання», який був прийнятий ще у 2000 році, вимагається від користувачів впорядкування мисливських угідь. Якщо ці роботи в господарстві не проведені, полювання там не допускається. А термін впорядкування мисливських угідь розуміє під собою: проведення визначення оцінки якості мисливських угідь, підрахунок кількості мисливських тварин в угіддях, проект робіт, які потрібно провести в угіддях для покращення умов перебування диких тварин, а також визначення через якість угідь оптимальної численності мисливських тварин, яка може проживати на цій території без суттєвої шкоди для сільського та лісового господарства. Коли такі роботи в мисливському господарстві не зробленіені, полювання там не може проводитися. Це все рівно як з упорядкуванням лісових угідь – коли не впорядковані лісові угіддя, коли немає плану розвитку й експлуатації цього ресурсу, тоді ніяка господарська діяльність на цій ділянці лісу, а тим більше її експлуатація проводитися не можуть. І якщо в мисливському господарстві до сьогодні не проведене впорядкування, винні в цьому безпосередньо їхні керівники.

Так, звичайно, проведення впорядкування мисливських угідь вимагає витрат певних коштів, слід відмітити, що досить немалих. Адже все-таки потрібно провести ряд трудомістких робіт. Зазвичай для спрощення та здешевлення мисливського впорядкування використовуються попередні напрацювання, наприклад, лісове впорядкування угідь. У ньому вже визначені якість лісів, якість ґрунтів… І якщо накласти вимоги мисливського впорядкування на упорядкування лісових угідь, то це значно спрощує процедуру для мисливських господарств.

Але, не дивлячись на те, що можна було користуватися результатами впорядкування лісових угідь практично безкоштовно, керівництво тієї ж чернігівської облради УТМР зволікало з проведенням впорядкування, яке за Указом Президента повинне було завершитися до 31 грудня 2006 року, пустивши ситуацію на «авось» і прикриваючись начебто нестачею коштів. Але насправді, Настанова з впорядкування мисливських угідь передбачає 4 категорії впорядкування. Наприклад, по 1 категорії впорядковуються державні мисливські та лісомисливські господарства. Тут програма робіт досить об‘ємна й дорога, адже вона передбачена для еталонних мисливських угідь. Що ж стосується угідь УТМР, то вони можуть бути впорядковані по 4 категорії (хоча можна замовити собі будь-яку вищу), яка коштує недорого.

- Чи можуть мисливці, яким не пощастило з відкриттям по перу, сподіватися, що в їхніх господарствах все-таки відкриють полювання на хутрового звіра?

Якщо всі роботи в цих господарствах будуть проведені до відкриття полювання на хутрових звірів, то, звичайно, буде в них полювання.

- Миколо Олексійовичу, відкриття полювання вже позаду. Сьогодні до Вас збігається інформація з усієї України про те, як воно пройшло. Чи були зареєстровані якісь НП?

Звичайно, коли в мисливські угіддя одночасно виходять майже триста тисяч озброєних людей, то випадки трапляються різні. На превеликий жаль прикрі й навіть трагічні випадки були й цього разу на відкритті полювання. Якщо взяти ситуацію минулих років, то за статистикою траплялося десь близько 30-40 смертельних випадків за рік. Зараз цей показник значно нижчий, але вже на відкритті полювання ми маємо два смертельні випадки внаслідок ураженя мисливською зброєю та три поранення, які сталися безпосередньо на полюванні. Тяжкі випадки зафіксовані у Чернігівській та Кіровоградській областях.

- Чи є вже інформація про порушення правил полювання за ці два дні відкриття полювання?

Оперативну статистику ми вже маємо. За ці дні нами проведено 1110 рейдів по перевірці законності проведення полювання, внаслідок чого складено 1021 протокол на порушників правил полювання. До речі, слід зазначити, що такси (див. на стор.4) на незаконне добування або «перестріл» мисливських тварин нещодавно значно збільшені. Сьогодні це досить суттєві суми, які примусять багатьох замислитися, адже до величезних штрафів та відшкодувань може додатися ще й кримінальна відповідальність (при сумі збитків від 4500 грн. і більше) за 248 ст. Кримінального кодексу України. І це, слід сказати, справедливо, адже ніхто нікого не спонукає до незаконного добування дичини. Та й сьогодні настав такий час, коли полювання перестало бути іще одним засобом до виживання в складній економічній ситуації. Нині багато хто вже приїздить на полювання в розкішних джипах з дуже дорогою зброєю, отож потрібно, щоб ці люди зважали на ту відповідальність, яка настає внаслідок неправомірних дій.

- Які саме, серед зафіксованих порушень правил полювання переважають?

Треба сказати, що грубих порушень нашими працівниками не зафіксовано (але це, звісно, не говорить про те, що їх не було, адже біля кожного мисливця єгера не поставиш), а серед інших переважають перевищення норм добування, або, як кажуть мисливці «перестріл», та ще полювання з відстрільними картками, виданими в інші мисливські угіддя.

C. БоровийУкраинская Баннерная Сеть