Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Класика від ТОЗу

До редакції звернувся наш читач Вадим Колотило з села Коритне Чернівецької області з проханням розповісти про рушницю Т03-34,яку він нещодавно придбав.

І хоча „Полювання та риболовля” вже розповідала на своїх сторінках про цю модель тульської зброї, сьогодні ми виконуємо побажання нашого читача.

Починаючи з 1962 року Тульський зброярський завод налагодив випуск нової оригінальної моделі мисливської рушниці з вертикальним розташуванням стволів – ТОЗ-34.Рушниці ТОЗ-34 12 і 28 калібрів випускалися серійно в рядовому, штучному та сувенірному виконанні. Була також випущена обмежена кількість рушниць цієї моделі 20 і 32 калібрів. Вага рушниці 12 квлібру з пластмасовим затильником була не більше 3,15 кг, з гумовим амортизатором - не більше 3,2 кг. Стволи моделі з'єднувалися з дерев‘яним ців'ям гвинтами і відділяються від колодки також разом. Рушниця має покажчик зведення курків. Прицільна планка може бути як суцільна так і полегшена з „вентиляцією” (як кажуть мисливці). Ложа виготовлялася з горіха, бука або берези з пістолетною і лише зрідка з прямою шийкою, з виступом під щоку або без нього. Розмір колодки для рушниць менших калібрів такий же як і у рушниць 12 калібру.

Довжина стволів 12 калібру - 720 мм,20 калібру - 675 мм, патронників - 70 мм, канали стволів і патронники хромовані. За паспортними даними нижній ствол - напівчок, а верхній чок, але на практиці часто трапляються відхилення (нижній ствол має звуження 0,9-1,0 мм, а верхній – до 1,1-1,3 мм. Діаметр каналу ствола 12 калібру 18,5 м. Цей діаметр характерний для бельгійських рушниць. ТОЗ-34 розрахована на застосування паперових, пластмасових і металевих гільз, але при застосуванні останніх купчастість дещо знижується.

З'єднання і замикання стволів з коробкою у цієї моделі здійснюється кільцевими шарнірами і рамкою замикання. Важіль, яким відмикається рушниця, знаходиться на шийці приклада. Рушниця має плавний спуск курків. Ударно-спусковий механізм змонтований на окремій основі. Зведення курків, нагнітання бойових пружин (у ТОЗ-34Е і нагнітання пружин ежектора) здійснюється при відкриванні (переламу ванні) рушниці. Курки виготовлені окремо від бойків. Запобіжник неавтоматичний, замикає шептала; крім того в рушниці є інтерсептор, який запобігає випадковим пострілам, наприклад, при падінні рушниці на щось тверде.

Гільзи витягує з набійника екстрактор. Модифікація рушниці ТОЗ-34Е має ежектор, який викидає лише стріляні гільзи.

Рушниця Т03-34 має ряд переваг у порівнянні з іншими радянськими моделями, але має й свою ваду про яку буде сказано нижче. До переваг треба віднести хороший баланс, посадистість, і чи не найменшу вагу серед рушнинь 12 калібру, а це дуже важливо для так званих, "ходових” полювань. Як вже зазначалося, діаметр каналу ствола у ТОЗ-34 - 18,5 мм (у ІЖ-27 - 18,2), що створює менший тиск в каналі ствола, послаблює віддачу і запобігає зминанню шроту в каналі ствола.

Умовно до вад рушниці Т03-34 треба віднести багато нарікань мисливців на складність розбирання рушниці. Нерідко рушниці моделі ТОЗ-34 виходять з ладу із-за недотримання правил поводження з нею, особливо правил відокремленню стволів від ствольної коробки. Особливістю рушниці Т0З-34 є те, що механізм відокремлення стволів зблокований з переднім спусковим гачком. В цьому варіанті виконання рушниці для її розбирання необхідно (після плавного спуску курків) натиснути на передній спусковий гачок і не відпускаючи його, відвести важіль замикання в крайнє праве положення.

Поява такого дефекту, як погнутість важелів зведення пояснюється поверховим знайомством мисливців з правилами експлуатації рушниці, викладеними в паспорті-інструкції.

Враховуючи побажання мисливців, завод згодом провів модернізацію моделі Т03-34. У було розпочато виробництво рушниці зі спрощеним варіантом розбирання. В цьому варіанті з правого боку ствольної коробки розташували "прапорець". У цій модифікації ТОЗ-34 для розбирання необхідно після виконання плавного спуску курків повернути „прапорець” вниз, відвести важіль замикання вправо і відділити стволи від ствольної коробки.

Досвідчені мисливці радять при спорядженні набоїв до рушниці ТОЗ-34 дотримуватися наступних норм: використовувати папкові (пластмасові) гільзи; порох "Сокіл" вагою 2,15 г; прокладка на порох із щільного, але не жорсткого картону 5 мм завтовшки, на неї кладеться коркова прокладка товщиною 1,5-2 мм. Клейтухи повстяні, осоливу увагу потрібнол звернути на перший клейтух, стежачи за тим, щоб він був досить м'яким і пружним (його товщина 8-9 мм). Всі жорсткі клейтухи відбраковуються. Під шріт кладеться картонна прокладка 0,5-1 мм завтовшки. Шріт також треба відважувати: 33 г для шроту номерів 0, 1, 2, 3, 4, 5,6 і 32 г для №№ 7,8. Для 7 і 8 номерів шроту пороху кладеться 2 г.

Шріт краще засипати в паперову „сорочку". Для цього береться папір з-під молочного пакета. Папір ріжеться на смужки 57x19 мм. Непромокаємий бік паперу ставимо до стінок гільзи.

Д. ГолдаУкраинская Баннерная Сеть