Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

ЯКЩО І ЗАЗДРИТИ, ТО ПО ДОБРОМУ...

Ось і осінь...

Вранці в жовтні над річкою клубочаться холодні білі тумани. Після сходу сонця вони поволі тануть і спадають на траву чагарників блискучі краплі роси. Холодним вогнем вітає любителів природи березовий і кленовий підлісок.

Досвідчені рибалки знають, що до середини осені вся риба збирається на місцях зимових стоянок - глибоких вирах і ямах. Але тут вона ще не стоїть по-зимовому й охоче виходить на прогулянки по піщаних і положистих схилах недалеко від цих ям. Ловити її вудочками стає значно важче. Зате зростає спортивний інтерес до такого заняття.

Шанувальники поплавцевих вудочок у жовтні звичайно ловлять на одних і тих самих місцях, заздалегідь закинувши сюди принаду. Якщо ці місця розташовані недалеко від зимувальних ям, то ловля може бути успішною до кінця місяця. Здобиччю рибалки в цей період, як правило, є велика плоскирка, плітка, синець, рідше - підуст, підлящик, в'язь. На донні вудочки з кормушкою в жовтні можна спіймати й чималенького ляща.

У жовтні риба починає слабше клювати у вранішні години й активніше - до середини дня. Однак це не означає, що вранці рибалка не повинен поспішати. Не слід забувати, що вже минуло осіннє рівнодення і жовтневий день набагато коротший за ніч.

З середини жовтня риба взагалі починає клювати слабко і мляво. Знову доводиться вдаватися до полегшеного рибальського знаряддя з тонкою жилкою і шумливішим поплавцем.

Переобладнуючи вудочку на пізню осінню ловлю, слід враховувати, що при надто полегшеному грузилі гачок повільно опускається на дно і гарна наживка часто стає здобиччю верховодок.

Досвід показує, що в цей час найзручніше ловити вудочкою з жилкою діаметром 0,15 мм, грузилом з двох штротинок і пофарбованим поплавцем з гусячого пера.

У жовтні багато хто з рибалок повертається додому з чималою кількістю верховодок, бо вони й у цю пору клюють жадібно й безперервно. Ловлять їх на ту ж саму вудочку, але ставлять найлегший поплавець і на одну штротинку зменшують грузило. Наживкою для верховодки найчастіше є шматочки гнойових або земляних хробаків, хлібні кульки, рідше -мотиль.

У теплі жовтневі дні на глибоких озерах часом добре клює плітка. Основною наживкою для неї в цей час є зерна пареної пшениці (це також улюблена їжа плостирки і навіть підлящика). Щоб добре розпарити пшеницю, її доводиться довго витримувати на маленькому вогні в закритому посуді. Це вимагає багато часу. Зручніше пшеницю парити в термосах. Для цього її заздалегідь на 3-4 години вимочують у холодній воді, потім засипають у термос (так, щоб пшениця зайняла не більше половини його ємності) і на ніч заливають окропом.

Взагалі на теплу парену пшеницю будь-яка риба ловиться краще. Тому не рекомендується зливати воду з термоса перед виїздом на рибалку.

У другій половині жовтня, одночасно з помітним похолоднішанням води, оживає й починає шукати їжу линь. Цей хижак полює на глибоких закорчованих ямах, а потім дедалі частіше починає виходити на мілководні річкові пляжі. Найкращою наживкою для нього є пічкур, йорж або гронце хробаків. Дехто з рибалок не без успіху ловить линів на пташині потрухи, шматочки тухлого м'яса і навіть на м'якоть річкової черепашки - перловці.

Найефективнішою є ловля линів на донки вночі. У ясні жовтневі дні лині ловляться рідко.

Вище ми вже з різних приводів говорили про щуку. Рибальська практика довела, найкращим часом для її ловлі спінінгом є осінь. Саме тому докладнішу розмову про цього зубастого хижака в нашому календарі віднесено на жовтень.

Що треба знати про щуку рибалці — аматору? Ця риба широко розповсюджена в багатьох внутрішніх водоймах середніх широт. Дослідження численних авторів підтверджують, що вона невимоглива до чистоти навколишнього середовища так само, як і карась. Щука живе навіть на узмор'ї й у багатьох внутрішніх водоймах з солоною водою. Але вона дуже вибаглива до вмісту кисню. Якщо заздалегідь відомо, що в тому чи іншому озері взимку спостерігався замор, то ні влітку, ні восени ловити щуку у ньому не слід: більшість з них при заморах гине.

Щука, як правило, водиться серед заростей водних рослин, під кущами, поміж камінням - скрізь, де може непомітно чатувати здобич. У нормальних умовах вона мандрує мало, веде переважно денний спосіб життя й особливо активна на світанку та присмерком. На водоймах її завжди вигідніше шукати, ніж чекати, поки вона підійде до місця ловлі сама.

Протягом року відмічають три періоди особливо інтенсивного клювання щуки: зимовищ (переднерестовий) - у березні і квітні, післянерестовий - у травні і червні, осінній - у вересні і жовтні.

Основна їжа щук - дрібна риба і жабенята. На багатьох водоймах дрібні щуки добре ловляться на хробаків та п'явок. Найбільш ласий живець для цієї риби - плітка, плоскирка, верховодка. Щук ловлять переважно на кружки, чмаки, жерлиці, на вудочки - щуківки, на доріжку, а взимку ще й на дрібну окуневу чи більшу судакову блешню.

Улітку щук найцікавіше ловити на спінінг. Різні металеві спінінгові блешні є ефективним знаряддям для ловлі цієї риби від скресання водойм аж до льодоставу. Особливо ефективні вони в другій половині жовтня. З настанням вранішніх заморозків щука буквально починає розбійничати на усіх водоймах середніх географічних широт. У цю пору вона остаточно позбувається почуття обережності і жадібно кидається на будь-яку блешню.

Ловити щук у жовтні слід на глибоких місцях , блешню вести майже по самому дну і значно повільніше, ніж улітку. Для цього найбільш придатні важкі рухливі і добре поліровані блешні.

При ловлі на поворотні блешні листок треба відрегулювати так, щоб він швидко обертався навіть під час найповільнішого проведення. Щоб забезпечити якнайкраще обертання, голівку-грузило звичайно посувають на 15-20 см від листка.

Найбільш уловисті - дрібні поворотні блешні, виготовлені з старих срібних монет чи з будь-яких металевих пластинок, що мають домішку срібла.

У жовтні спінінгісти можуть не боятися зачепити снасть. Уже до середини місяця стебла лопухів стають ламкі, легко обриваються, а трохи згодом якір з ходу ламатиме їх. Але треба берегтися непередбаченого обриву жилки в результаті атаки великої щуки. Багаторічний досвід показує, що в цю осінню пору року не можна користуватися жилкою завтовшки менше 0,6 мм.

У жовтні на землі й у повітрі можливі заморозки. Остаточно зникають мухи, рибалки — аматори втрачають одну з найкращих літніх наживок - опаришів і дедалі частіше використовують хробаків. Але й їх стає важко знаходити: з наближенням зими вони закопуються глибше в землю.

Досвідчені рибалки у вересні і жовтні заготовляють хробаків на всю зиму. Зберігати їх слід у добре пригнаних дерев'яних шухлядах, у металевих відрах, каструлях і виварках, наповнених землею, перемішаною з гноєм. До настання морозів шухляди можна тримати в сараї, на зиму їх опускають у льох. Протягом зими хробаків періодично підгодовують рештками рідкої їжі (супом, бульйоном) чи рідкою борошняною бовтанкою.Украинская Баннерная Сеть