Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Ніж для полювання. Який він?

Продовжуючи тему ножів мисливця, слід сказати, що ніж, куплений у магазині, а особливо в кіосках або замовлений в інтернет-магазині (як вітчизняному, так і закордонному) може виявитися неабияким «головним болем» для його власника. Навіть наявність у вас чека про придбання й ксерокопії довідки (відповідно до країнської нормативної бази – «Висновка») про те, що даний виріб не є холодною зброєю, ні від чого не страхує. Є багато прикладів з життя, коли куплений ніж, на який є всі необхідні «дозвільні» документи, потім (при проведенні експертизи) визнається холодною зброєю. Якщо ж у вас немає дозволу на право зберігання й носіння зброї, усе стає дуже «весело»…

Що зазвичай буває в цьому випадку? З точки зору закону можна ознайомитися в таких документах: Кодекс України про адміністративні правопорушення (Статті 190 – 192); Кримінальний кодекс України (Статті 263). Реально це виглядає так: купив ніж на розкладці; був зупинений патрульною службою, ніж вилучений зі складанням протоколу при понятих, відправлений на експертизу, визнаний холодною зброєю (ХЗ); суд. У найкращому разі власник ножа отримає кілька років умовно. І це навіть за наявності чека й ксерокопії Довідки.

І це реальний випадок з життя, я просто не хочу називати імена. Чому відбувається так? Варіантів безліч. Як найпоширеніший приклад: постачальник (або продавець) сертифікує «виправлений» зразок – з укороченою гардою або клинком (як варіант практично безоплатно «домовляється» з конкретним експертом) – і отримує ніж, що не є холодною зброєю за документами. Після цього починає завозити в Україну й продавати вже оригінальні, не змінені зразки. Ви, купивши такий ніж, у разі чого, потрапляєте під роздачу.

Може бути ще варіант, коли якийсь громадянин Ікс, купивши «за кордоном» партію ножів, що сподобалися йому, якимось чином змог її ввезти в Україну й починає продавати через інтернет або знайомих. Звісно, цей ніж не проходив перевірку в Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при ГУ МВС України. А далі… процедура описана вище: купив… зупинений… вилучений… експертиза… суд.

Варто відразу внести деяку ясність. У нашому юридичному полі існує розподіл на холодну зброю й мисливські ножі, що належать до холодної зброї. І саме експерт у Науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі при ГУ МВС України пише висновок про те, до якої категорії належить ніж. Та взагалі-те, знаючи параметри, можна й самому визначити, під яку категорію з перерахованих вище потрапить ваш ніж.

Що робити, якщо у вас є ніж, визначення якого, з погляду законодавства України, незрозуміле? Звичайно, найкраще звернутися в орган експертизи (Науково-дослідний експертно-криміналістичний центр при ГУ МВС України) для видачі довідки («Висновка») про те, що конкретно ваш ніж не є/або є холодною зброєю. Маючи на руках такий документ, ви можете спокійно носити й використовувати свій ніж на території України. Із власного досвіду скажу, наявність такого «Висновка» допомогло мені вирішити питання при проходженні митного й паспортного контролю на автомобілі – у сумці з інструментами був ніж, про який я зовсім забув. У цьому випадку моя проблема була вирішена після надання «Висновка», що мій ніж не є ХЗ.

Хочу зазначити, що при наявності у вас дозволу на право зберігання й носіння зброї (а в кожного мисливця він є), усе дещо спрощується. Купуючи ніж у магазині, тобто в офіційного продавця, ви проходите невелику процедуру: придбаний ніж вписується вам у дозвіл, а магазин зі свого боку фіксує факт продажу у своєму обліковому журналі.

Якщо ж ніж, який є ХЗ, купується «з рук», то найоптимальніший варіант його узаконити (або легалізувати) – це в місяць добровільної здачі зброї відвідати МВС, написати заяву про знахідку, сплатити штраф і почати процедуру офіційного оформлення ножа.

Крім того, якщо у вас є бажання, то ви можете набити (вигравіювати) на своєму ножі номер, який і буде зафіксований у вашому дозволі. Як правило, офіційні постачальники ввозять ножі з уже нанесеними номерами.

Хочу також відзначити, що на складані ножі так само, як і на ножі з фіксованим клинком, поширюються ті самі вимоги, викладені в документі «Методика криміналістичного дослідження холодної зброї й конструктивно схожих з нею виробів». Просто чомусь існує дуже поширена думка, що якщо ніж складаний, то він апріорі не є холодною зброєю, але це не так. Відповідно зазначеній «Методиці…» цього документа встановлюються такі загальні техніко-криміналістичні вимоги до холодної зброї:

3.2. Клинкова холодна зброя, комбінована холодна зброя з

клинком (клинками):

3.2.1. мінімальна довжина клинка - не менше, як 90 мм;

3.2.2. мінімальна товщина клинка - не менше, як 2,6 мм;

3.2.3. мінімальна твердість клинка, що виготовлений із

вуглецевої сталі - не менш, як 50 HRС (за відсутності ДСТУ,

ТУ, якими встановлені інші значення твердості);

3.2.4. мінімальна твердість клинка, що виготовлений із

корозійностійкої сталі - не менш, як 45 HRС (за відсутності

ДСТУ, ТУ, якими встановлені інші значення твердості);

3.2.5. кут загострення леза - не більше, як 30 градусів.

Примітки: Довжина клинків визначається вимірюванням відстані

від вістря до обмежувача (утику руків'я).

3.2.6. Вимірювання товщини обуху провадиться у найтовщому

місці клинка.

Варто також пам'ятати про те, що якщо хоча б один параметр не підходить під прописані величини – ніж не буде визнаний холодною зброєю.

Якщо з не перевищенням параметрів зрозуміло – ніж не є холодною зброєю, а якщо є перевищення даних параметрів? Тут уже включається інший механізм - однозначну відповідь може дати тільки експерт, який за певними ознаками встановлює, до якого різновиду «предметів конструктивно схожих» з холодною зброєю даний предмет належить. Каталог (до чого експерт може віднести) дуже великий і для «внутрішнього користування», тобто звичайним людям, недоступний. У законі є тільки опис для деяких варіантів, які найчастіш використовуються, однак навіть тут є величезний простір для трактування в будь-який бік.

І ще… Ніж, прийнятий на озброєння будь-яких силових структурах будь-якої країни світу автоматично (згідно з «Методикою») стає холодною зброєю – незважаючи ні на які інші параметри.

А от про варіант постановки на облік бойової холодної зброї варто сказати кілька слів, на неї необхідно оформляти окремий дозвіл.

Найнеприємніше й парадоксальне полягає в одному нюансі. Неадекватність положення про визнання будь-якого ножа, що є будь-де на озброєнні, можна проілюструвати так – скажімо, звичайний мультитул Leatherman, який знаходиться на озброєнні деяких спецпідрозділів Німеччини, перетворюється…

С. ЧорноусУкраинская Баннерная Сеть