Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Дешевий постріл

Сезон наймасовішого полювання на пернату водоплавну дичину триває. Декілька десятиліть тому цей день був початком усього мисливського сезону й відзначався нашими мисливцями як небувале свято. І зараз для багатьох з нас, хто не має змоги брати участь в індивідуальному полюванні на самців копитних, це знаменний день сезону, що передвіщає привабливі моменти, пов'язані з одним із прадавніх занять людини – добуванням трофея.

Багатьох з нас, особливо мисливців пенсійного віку, цей день змушує замислитися над тим, як часто ми зможемо присвячувати особистий час своєму захопленню – полюванню. Адже в наші дні це пов'язано з дещо більшими витратами, ніж, скажімо, чверть століття тому. А качине полювання, особливо на перельотах, та й інші види полювань на пернатих (голуба, перепела), де доводиться виконувати найбільшу кількість пострілів, вимагають витрат досить солідної суми на придбання боєприпасів.

Порахувати, у що обійдеться день полювання нескладно, знаючи нинішні ціни на шротові набої для гладкоствольних мисливських рушниць. Наприклад, у системі столичних мисливських магазинів вартість коробки з 25 набоїв коливається від 260 до 390 грн. Тобто один постріл цими набоями обійдеться мисливцеві від 10,4 до 14,4 грн. Найдешевшими мисливськими шротовими набоями на нашому ринку є продукція шосткінського державного заводу «ІМПУЛЬС» (заводська відпускна ціна 1 шт. від 10 до 13 грн), а також продукція херсонського НВФ ТАХО (вартість одного набою від 8.60 до 11 грн за штуку). І хоча в пріоритеті для нашого середньостатистичного мисливця будуть набої вітчизняних виробників, все-таки для літнього мисливця з невеликою (до 2000 грн) пенсією стрільба на полюванні може вилитися в непід'ємну суму.

Я займаюся любительським полюванням понад сорок років, і завжди намагався здешевити свій постріл. У 1976-1980 роках пачка з 10 набоями заводського виготовлення в магазині коштувала 1,15-1,25 рубля (тобто 1 набій коштував 11,5-12,5 копійки). Набій самостійного спорядження обходився мисливцеві в 7,5-8,5 копійки, що залежало від виду використаної гільзи (металева або папкова) і капсуля-запалювача (Центробій або Жевело). Деякий час шріт був у дефіциті, і ми відливали його самі, що ще більше здешевлювало постріл. Звичайно, тоді в мене питання про ліміт набоїв на полюванні не виникало, і за вдалий день у Теремцях на хороших ранкових і вечірніх зорях можна було витратити до трьох десятків набоїв…

Хочу нагадати нашим мисливцям, що самостійне спорядження дробових набоїв дає не тільки дешевий постріл. Мисливець, попередньо визначивши для своєї рушниці й під себе необхідну величину порохового заряду й масу дробового снаряда, готує досить якісні за характеристиками набої. При цьому, варіюючи способи спорядження, готує їх для різних видів полювань, тобто для стрільби зблизька або для далекого пострілу.

Давайте подивимося, у яку суму обійдеться мисливцеві в наші дні самостійно споряджений набій, і чи має сенс домашня підготовка набоїв сьогодні. Будемо розглядати набій 12 калібру, звичайний, для рушниць із патронником 70 мм. Завдяки інтернету можна легко й швидко визначитися з боєприпасами, необхідними для спорядження таких набоїв, а також їх ціною. Отже. 100 штук польських гільз можна придбати за 295 грн. Тобто 1 шт. коштує 2,95 грн (але є гільзи й по 4,4 грн за 1 шт.).

За капсуль-запалювач, який зараз у побуті називають «Єврокапсюль», у роздріб доведеться віддати 1,50 грн. Правда, деякі торговельні точки при оптовій закупівлі відпускають їх по 1,45 грн. Одна з торговельних точок відпускає в роздріб «Єврожевело» (так у них зазначено на сайті) по 0,90 грн, а оптова ціна за 2000 шт. і більше – 0,80 грн за шт.

Наведу тут ціну тільки чотирьох видів пороху. Українські марки: «Тахо» (упаковка 200 г) – 315 грн; «Крук» (упаковка 300 г) – 210 грн; «Сільвер-А» (упаковка 200 г) – 220 грн. Французький порох «206V» (упаковка 200 г) – 295 грн.

Один кілограм свинцевого катаного шроту можна придбати за 76 грн. Картонні прокладки на порох і шріт коштують менше, ніж пластмасові порохові й дробові клейтухи. 200 порохових картонних прокладок завтовшки 1,5 мм можна придбати за 11 грн. А 200 картонних прокладок завтовшки 3 мм коштують 18 грн. Тобто одна прокладка (товщ. 1,5 мм) обійдеться в 0,055 грн, а товщ. 3 мм – в 0,09 грн.

Пластмасовий контейнер-концентратор з обтюратором і амортизатором коштує від 0,60 до 0,90 грн. 100 основних неосалених фетрових клейтухів коштують 56,00 грн (1 шт – 0,56 грн), така сама вартість і додаткових неосалених клейтухів завтовшки 3-6 мм.

Визначимо вартість двох набоїв самостійного спорядження з застосуванням пороху «Сільвер-А». Перший набій звичайного спорядження з фетровими клейтухами, другий – з використанням контейнера-концентратора. Порох «Сільвер-А» я взяв не випадково. Особисто мені він більше сподобався, ніж «Крук», а постріл набоями з цим порохом з моїх рушниць дає невелику віддачу при досить хорошій різкості бою, забезпечуючи якісний постріл.

Боєприпаси, необхідні для спорядження звичайного стандартного набою, коштуватимуть мисливцеві 10,52 грн. До їхнього складу входять: гільза - 2,95 грн; капсуль – 1,4 грн; порох (наважка 2,2 г) – 2,42 грн; картонні прокладки (1 шт. – 3 мм, 2 шт. – 1,5 мм) – (0,055 х 2+0,9) – 0,2 грн; основний і додатковий фетрові клейтухи – 1,12 грн; шріт (наважка 32 г) – 2,43 грн.

Боєприпаси з контейнером-концентратором обійдуться в 9,75 грн (гільза - 2,95 грн; капсуль – 1,4 грн; порох (наважка 2,1 г) – 2,31 грн; контейнер-концетратор – 0,6 грн; картонна прокладка на шріт – 0,055 грн; шріт (наважка 32 г) – 2,43 грн). Не дивуйтеся, що наважка пороху в цьому варіанті менша на 0,1 грама. Справа в тому, що тут застосований контейнер-концентратор, який у нижній частині оснащений обтюруючою юбкою. Це значно знижує прорив порохових газів через клейтухи, що сприяє підвищенню робочого тиску. Тому при використанні обтюратора, щоб виключити перевищення величини робочого тиску, розмір наважки метального заряду (у цьому випадку бездимного пороху) я беру менший на 0,1-0,15 г.

Як бачимо, у торговельній мережі можна придбати набої дешевше, ніж вони обійдуться при самостійному спорядженні. Однак моя вам порада: для відповідальних пострілів (таких, наприклад, як по гусаку) набій краще готувати самому, адже його складові будуть підібрані під вашу індивідуальну систему набій-зброя-стрілець і дадуть результат пострілу кращий, ніж набій заводського виготовлення. І способи узгодження шроту, які підвищують купчастість його осипу (додатково до контейнера-концентратора кільце з щільного паперу й пересипання крохмалем) заводський набій вам не забезпечить.

Якщо звернути увагу на вартість гільзи у вищенаведених комплектах боєприпасів, то побачимо, що повторне застосування раніше використаної гільзи знизить вартість боєприпаса, спорядженого у домашніх умовах, на 3 грн, майже на третину зменшивши його вартість. Я у своїй практиці це використовую, і тільки для відповідальних пострілів (далеких шротом і кульових по звіру) застосовую нові гільзи, які потім ідуть для спорядження вже рядових шротових набоїв.

У повторно застосованих папкових гільз необхідно виправити зім'яте дульце, і поверхні (внутрішню й зовнішню) цього краю гільзи покрити нітролаком, який тродещои зміцнить розбитий її край. У пластмасових гільз дульце я виправляю за допомогою спеціального нехитрого пристосування, виточеного на токарському верстаті, і розрахованого для виправлення гільз 12 і 20 калібру. Попередньо я розігріваю дульце стріляної гільзи в киплячій воді, куди занурюю його на величину набутої деформації. Потім швидко вставляю в гільзу потрібний кінець правилки, витримавши певний час, знімаю її, і занурюю в холодну воду. Після цієї процедури гільзу необхідно висушити. Закручую дульце гільзи на настільній закрутці при повільному насовуванні гільзи на матрицю й швидкому обертанні самої матриці. Це забезпечує цілком задовільну якість зароблювання дульця.

Самостійне виготовлення картонних прокладок і повстяних клейтухів теж допоможе дещо знизити вартість свого набою, так само, як і саморобний шріт.

Певен, що в багатьох мисливців є й інші секрети здешевлення пострілу. Зацікавлена й ініціативна людина завжди знайде вихід зі складного становища.

В. ВиприцькийУкраинская Баннерная Сеть