Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Освинцювання стволів

Освинцюванням називають наліт тонкої плівки на внутрішній поверхні гладкого або нарізного ствола. Освинцюванню, як і раковинам, піддаються практично всі стволи, тільки якщо сучасні «західні» стволи вже практично не піддаються раковинам, то освинцьовуються вони всі так само.

Через що відбувається освинцювання? У процесі пострілу на стовпчик шроту впливає тиск порохових газів, і величезна початкова швидкість руху шроту по стволу призводить до стирання шроту об стінки ствола. Якщо не застосовувати контейнер або просто паперову обгортку шроту, освинцювання буде прогресувати. Навіть при стрільбі набоями з контейнером, від руху дробового снаряда по стволу залишаються своєрідні смуги, які добре видно від кульового входу до дулового вильоту, і якщо не чистити після кожної стрільби внутрішню поверхню ствола, то кількість освинцювання збільшується з кожним пострілом. Таким чином, деякі стрільці занедбують стволи так, що бій рушниці стає дуже поганим, адже освинцювання дуже гальмує рух шроту по стволу.

Мисливці придумали багато різних засобів для збереження стволів від освинцювання. Це й контейнери, й циліндрики з фотоплівки, й паперові обгортки, й трубочки з підкаліберних папкових гільз, і багато чого іншого. Та справа в тому, що ці засоби запобігання годяться тільки на окремих видах полювань, тож найкращий засіб від освинцювання — це своєчасне чищення стволів після стрільби.

Особливо піддаються освинцюванню стволи старих вживаних рушниць, у яких є шорсткості в стволах. Звичайно, краще таку шорсткість прибрати, відполірувавши стволи, щоправда, не завжди це можливо.

Якщо вам потрапила до рук рушниця з сильним освинцюванням стволів, не потрібно цього боятися й бракувати її. Перш ніж оголошувати вирок зброї необхідно все-таки вичистити стволи, прибравши все освинцювання й пороховий нагар. Звичайно, під освинцюванням завжди можна знайти дрібний висип (мачок) або навіть раковини.

Особливо сильне забруднення давав димний порох. При його компонентах, та ще при неповному згорянні на поверхні стволів, відкладався бурий наліт – вугільний пил. Ніколи не забуду, як мені пропонували купити ІЖ-54 за 100 грн, тому що з неї мисливець так і не зміг прибрати вугільний нагар, не почищений ще років двадцять тому. Йоржі-пружинки клинили наглухо в стволі й нічого не допомагало. Звичайно, і бій рушниці від цього був просто жахливий. Я ж шустом із середнім наждаковим папером за один прохід зчистив усі ці відкладення. Прочищений канал ствола хоч і мав дрібний висип, але великих раковин у ньому не було й, таким чином, рушниця отримала нове життя.

Для зняття освинцювання існує безліч пристосувань і навіть хімічних препаратів. Як правило, це сучасні спеціальні розчини, яких у флаконі 2-3 г, а коштують вони дуже дорого. Раніше в збройових магазинах продавалося лужне мастило «Олень», яке добре видаляло пороховий нагар, але освинцювання, звичайно, не розчиняло. Не видаляв освинцювання й спеціальний розчин «РЧС», який використовували військові. У гладкоствольних стволах освинцювання, навіть дуже сильне, можна прибрати лужним розчином для оксидування стволів. Якось мені на оксидування принесли МЦ20-01. У ній немає пайки легкими припоями (оливʼяно-свинцевими), тому можна було застосувати й лужний розчин. Освинцювання в його стволі було дуже багато, і ніякі йоржі не давали результату. Не допомогла навіть китайська мочалка для чищення каструль, хоча це перший засіб при найзанедбанішому освинцюванні. Та щойно я поклав ствол у ванночку з закипаючим оксидувальним розчином, як з патронника попливла павутинка сірого кольору – це і є освинцювання. При першому ж промиванні ствола протер ствол і всередині. З ганчіркою вийшли назовні й залишки освинцювання. Канал ствола був чистий і сяяв хромовим покриттям, як новий.

У кожному хорошому наборі для чищення рушниці додаються й сталеві йоржі для зняття освинцювання. І якщо додати в канал мастила, то незначне освинцювання прибрати нескладно. Щоправда, за умови, що ваш шомпол буде міцним (товстим), а на йоржиках різьблення не менше 7 мм. Це все було в старих наборах, зараз же при тонких шомполах в 5-6 мм різьблення на йоржику 4 мм. Туге освинцювання з чока або сильне освинцювання таким йоржем і шомполом не очистиш. До того ж, якщо ви вже чистили чок сталевим йоржиком, то канал ствола ви вже ним не почистите. Такий йоржик стиснеться й у каналі ствола буде рухатися недостатньо щільно.

Дехто для чищення стволів використовує «кухонні» засоби для каструль і сковорідок, а також металізовані губки й мийки. Вони не обдирають емаль на каструлях, а на стволах - глянсову поверхню. При цьому великих зусиль докладати не потрібно. Для того щоб почистити цією «косичкою» (як її називають) потрібно на шомпол накрутити вішер (протирку) і, вставивши в неї приблизно половину «косички» й обмотавши її навколо шомпола, ввести в канал ствола й легкими рухами вперед-назад зробити чищення. При цьому рух шомпола буде дуже легким, але це не означає, що мийка не шкребе освинцювання.

При огляді рушниць (при купівлі) будьте пильні й не робіть висновків про їхній стан, якщо рушниця не почищена. Насамперед, треба прибрати освинцювання з внутрішньої поверхні стволів і в такий спосіб оглянути їхній стан. Адже під освинцюванням можна виявити що завгодно, наприклад, маленькі роздуття, які зовні будуть не видимі. Особливо багато освинцювання накопичується в кульовому вході й у чоці. Як правило, кульовий вхід старих рушниць завжди буває поїдений раковинами, висипом. Особливо конусний перехід з патронника в канал. Маю зазначити, що дуже активні хімічні препарати для видалення освинцювання в старих рушницях можуть викликати обіржавлення, не даремно лужне мастило «Олень» на чверть потрібно було розводити веретенкою. Стволи старих рушниць навіть при чищенні «Оленем» на ганчірці залишали червоний наліт, який виявлявся звичайною іржею.

В. ВольфУкраинская Баннерная Сеть