Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Самозарядні рушниці сезону 2008 року

Фахівці, які достатньо довго працюють на українському збройовому ринку вже встигли помітити, що популярність певних моделей рушниць є тимчасовою. Так, у кінці дев’яностих споживач надавав перевагу виробам торгівельної марки Browning. Потім лідером продаж стала Beretta, за нею – Benelli. Сьогодні саме Benelli належить першість на вітчизняному ринкові самозарядної зброї. Але, якщо говорити щиро, своїм успіхом цей бренд зобов’язаний саме масованій PR-кампанії. Тому вдвічі цікавіше буде дізнатись чим відповідають на такі виклики інші виробники.

Наперед потрібно сказати кілька слів про причини появи все нових і нових моделей півавтоматів. Помиляються ті з споживачів, які наївно вважають, буцімто цей процес має якесь технічне підґрунтя. Насправді, під різними торгівельними марками на ринку виступають все ті ж базові конструкції, розвиток яких досяг того рівня, коли на них, як на автомобільне шасі, можливо поставити будь-які «кузови». Тут, як і в автомобілебудуванні, перед ведуть саме італійські дизайнери. Сучасні обриси півавтомата є плодом творчості легендарного Giorgetto Giugiaro, який вперше втілив свої дизайнерські ідеї в царині зброї ще в моделі Berettа Urika.

“Кріо-Комфорт”. Новаторські дизайнерські рішення, застосовані Giugiaro в моделі Crio також знайшли своїх численних фанів. Саме в ній вдалося сумістити традиційні та новаторскі матеріали та покриття. Ствольна коробка була зроблена з легкого сплаву Ergal, а її покришка – з алюмінію. Прицільна планка була виготовлена з вуглепластику, спусковая скоба – з пластику. Використання карбону, з якого виробляють також корпуси болідів Формули 1, сприяло не лише екстравагантності дизайну, але й високій ціні зброї.

Успіх моделі Rafaello Crio на європейському ринку мав наслідком стабільне зростання ціни на цю модель. Коли в 2002 р її пропонували в середньому за 1 300 «євро», то в 2007 р – вже за 1800. Зростання середньої ціни на 475 «євро» за п’ять років можливо пояснити саме затратним дизайном моделі, яку позиціонували на ринку, як найбільш дорогу серед конкурентних моделей.

Суто функціонально використання нових матеріалів дозволило зменшити масу зброї калібру 1276 зі стволом довжиною 710 мм до 3000 грн. Після припинення у 1998 р виробництва рушниці Browning Auto 5 зі сталевою ствольною коробкою використання легких сплавів стало стандартом для моделей наступного покоління. Безпосереднє зчеплення затвора зі стволом за допомогою двох виступів в поворотній личинці затвора, як це прийнято в моделях Benelli, дозволяє вільно обходитися ствольною коробкою з легкого сплаву. Сама автоматика виглядає дуже компактно: жодних громіздких пружин чи поршнів, як в МЦ 21-12, чи Сайзі-12.

Використання енергії віддачі затвору забезпечує швидке та надійне перезаряджання. Згідно даних виробника, з моделі Crio протягом секунди можливо зробити аж п’ять пострілів. Подібні «рекорди» належать до найбільш показової частини PR-проектів в презентаціях нових моделей напівавтоматів. Тому до них, як і до всіляких експрес-тестів на витривалість, як у випадку з тепер вже відомою російською рушницею слід ставитися як до реклами.

Разом з тим, мала маса зброї при порівняно сильній віддачі набоїв 12/76 та необхідності використання початкового імпульсу віддачі для перезаряджання, мала наслідком потребу в розробці абсорбуючої ложі. Початок цій праці був покладений ще фірмою Beretta. Саме абсорбуюча ложа ComforTech становить головне know-how нової моделі Benelli Comfort. Для виготовлення затильника та гребеня ложі була використана медична технологія наповнювача Technogel – того самого, що свого часу використовували для корекції всіляких інтимних принад жіночого тіла. Форма й наповнення затильника забезпечують щільне рівномірне прилягання при стрільбі, як з правого, так і з лівого плеча. Також – рівномірний розподіл енергії віддачі по всій поверхні затильника. Поглинанню енергії віддачі служать також і одинадцять «абсорберів» з гуми, розміщених у тілі ложі (діагонально). Коли вірити рекламі, ложа ComforTech абсорбує до 48 % енергії віддачі. На практиці даний ефект відчутний при стрільбі спортивними набоями зі снарядом в 24-28 г. шроту. Мисливський заряд “магнум” в 53 г. шроту викликає звичайну в такому випадку віддачу для рушниці вагою в 3 кг. Слід розуміти що сучасна зброя калібру 12/76 призначається передовсім для відстрілу набоїв споряджених сталевим шротом зі снарядом вагою в 33 – 36 гр.

Комфорту користувачеві також має додати й насічка Air Touch на шийці ложі та підців‘ї. Згідно інформації виробника циркуляція повітря в її доріжках сприяє… осушенню поту. Уважається що досягнутий таким чином більший контроль за зброєю дозволяє збільшити швидкість стрільби дуплетами. У цьому масового споживача мають переконати все ті ж стрільці-рекордсмени, яких утримує кожна солідна зброярська фірма.

Подальші нововведення, на кшталт збільшеної кнопки запобіжника, чи спускової скоби іншої форми, що стало вже традиційним у кожній новій італійській моделі, є суто декоративними. Нове однотонне чорне, стійке до стирання, анодоване покриття гармоніює з пластиковою ложею й надає моделі Comfort, в порівнянні з Crio належний робочий вигляд. Якби не ціна в 1500 «евро». На третину більше, ніж за новий Winchester Super X 3.

“Браунінг-Вінчестер”. Конструкцію самозарядної рушниці, механізм якої використовує енергію віддачі затвора фахівці погодились вважати застарілою. Що не заважає їй лишатися життєздатною навіть у нових умовах роботи. Приклад цьому – Browning Auto 5, в якому зростання потужності набоїв “магнум” успішно компенсується штучним збільшенням тертя з використанням т.зв. frictions rings.

А причини невдач тієї чи іншої моделі цієї славетної фірми слід шукати швидше в помилках менеджменту та маркетингу, ніж в деталях конструкції. Саме послідовна комерційна неуспішність двох моделей Browning: B-2000 та А 500 викликала до життя модель FN Gold. У ній з успіхом був використаний принцип саморегулювання газовідвідної системи з якою дебютувала Beretta Urika.

Партнером Browning в США став Winchester, від якого на разі залишилася сама торгівельна марка, права на яку належать Оlin Corporation. Випуском півавтоматичної моделі SX 3 менеджери Winchester (USRAC) маніфестували на Shot Show 2006 в Las Vegas свою впевненість в майбутньому славетної торгівельної марки. Тим не менше виробництво таких класичних моделей Winchester як 70 чи 94 було перенесене з New Haven до Японії. На разі новий SX 3 виробляють в Португалії.

Конструкція моделей Browning Gold Fusion та Winchester Super X 2 практично ідентична. За винятком разміщення модуля УСМ на від’ємній личинці в рушницях Winchester, різниця між ними полягає в тому, що моделі від Browning позиціонуються, як більш дорогі, а моделі від Winchester – як більш дешеві. Різниця в ціні на європейському ринку становить в середньому 200 – 250 “євро”. Суб’єктивно, сіреньке, під титан, покриття Perma-Cote, надає Winchester SX 3 дуже елегантного, хоча й невиразного вигляду.

У базову комплектацію Winchester також не входить пластиковий футляр. Що звично для американців, які нерідко возять зброю на полювання відкрито, створює додаткові незручності для європейського споживача, скутого законодавчими обмеженнями. Адже зараз практично у всій Європі вимагають перевезення зброї в розібраному вигляді, так щоб для її збирання було потрібно “кілька прийомів”.

Відсутність в SX 3 опціонів на кшталт відсічки магазину окуповується простотою обслуговування зброї. Розряджання в Winchester відбувається простим «пересмикуваннм» затвору. У Benelli при цьому необхідно ще натискати на кнопку зупинки затвору на спусковій скобі. Після відстрілу всіх набоїв затвор Winchester залишається в задньому положенні, для чого в Benelli слід натиснути ту ж кнопку.

Сталева ствольна коробка Winchester X 2 робила зброю в средньому на 400 г. важчою, ніж у конкурентів. З цієї причини наступна модель X 3 отримала ствольну коробку з легкого сплаву, також – більш легкий трубчастий магазин. Це дозволило зменшити масу зброї до вповні конкурентноспроможних 3100 г.

Незмінною натомість лишилася так звана Active Valve System – автоматика на основі використання енергії порохових газів з газовідвідною системою, що саморегулюється. Вона дозволяє вистрілювати набої з різною енергетикою та масою шроту від 28 до 57 г. При менш потужних набоях вентиль залишається закритим, щоб використати більшу частину газів, при зростанні тиску – сам прочиняється щоб стравити надлишкові гази. Для цього слугує алюмінієвий манжет з отворами. Гази тиснуть не на традиційний поршень, як в Калашникові, а на трубку з пластику, яка рухається вздовж магазину. За посередництвом сувадла (рос. толкателя) цей рух передається затворній рамі. Затвор з замиканням шляхом перекошування в вертикальній площині має один бойовий упор, що входить у виріз на подовженні ствола. Як і затвор з обертовою личинкою, застосований у Benelli, він є дітищем Д. М. Браунінга. У розібраному вигляді автоматика Winchester не виглядає так само компактно, як в Beretta Urica чи Benelli Crio, хоча функціонує з тією ж безвідмовністтю.

На стенді в руках такого рекордсмена, як Patrick Flanigan рушниця Winchester SX 3 демонструє видатну швидкострільність: дванадцать (!) пострілів за 1.442 сек. Очевидно, що для встановлення рекорду була використана спеціальна рушниця – таку, зі ствольною коробкою червоного кольору вже пропонують в США. Але і цілком серійний SX 3 демонструє в руках рекордсмена видатні можливості автоматики 5 пострілів за 0,48 секунди.

Зменшенню віддачі та підкидання зброї в часі пострілу сприяє також переріз ствола, відомий в моделях Browning – Winchester, як Back-Bore. Коли розглядати такий ствол в поздовжному розрізі то можливо зауважити що на відтинку за перехідним конусом він має збільшений до 18,8 мм. діаметр (у 12 кал.). Це дозволяє зменшити тиск в стволі без помітного зменшення початкової швидкості снаряду, що корисно впливає на рівномірність покриття площини цілі шротом. В середній частині канал ствола звужується до 18.4 мм, що сприяє подальшому зростанню швидкості снаряду, але вже без шкідливої дії на нього високого тиску порохових газів. Зброя пропонується зі стволами довжиною 66, 71 та 76 см. Дульні звуження змінні. В базовій комплектації Winchester SX 3 їх три: 34, 12, 14. У комплектації Benelli Comfort – п’ять: циліндр, 14, 12, 34, 11. Місткість магазину півавтоматичних моделей залежить зазвичай від країни призначення. У такій країні з розвинутим мисливським господарством як ФРН, її обмежують до коректних 2 +1 набоїв.

На стенді обидві моделі в умовах групових іспитів (коли вірити такому нейтральному джерелу, як журнал VISIER) показують практично рівні результати. Невелика, в кілька тарілочок, перевага Benelli вповні компенсується ціною Winchester SX 3 – 1020 «євро», на 500 менше, ніж за «простенький» Komfort, який своєю ціною в 1500 «евро» вже догнав престижну модель Crio з її ціною в 1 820 «євро».

Очевидно, що висока, як на українського споживача ціна «європейських» моделей півавтоматів сприяє популярності, зокрема, турецьких рушниць, які ми розглянемо окремо і більш прискіпливо. Тим більше що попереду вітчизняного споживача очікує ще одна зміна поколінь мисливських та спортивних рушниць. Загальносвітова тенденція використання набоїв споряджених сталевим шротом, унаслідок якої український ринок перетворився на звалище токсичних відходів, заповідає прогнозованому вже в ближчому майбутньому, переходу на зброю калібрів 12/76 та 1289.

В. АртеменкоУкраинская Баннерная Сеть