Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Зміни в наказ № 622

У Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 07.08.2013 № 749 «Про внесення змін до наказу МВС України від 21 серпня 1998 року № 622».

Як відомо, наказом № 622 затверджено «Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також бойових припасів до зброї та вибухових матеріалів» (надалі – Інструкція), якою регулюється обіг зброї в Україні. Думаю, що зміни, внесені до Інструкції, безумовно, викликають певну зацікавленість у мисливців – власників вогнепальної зброї. Спробуємо оцінити ці зміни із точки зору пересічного громадянина – власника такої зброї.

Як можна зрозуміти із преамбули наказу № 749, в Україні прийнято Закон України «Про приєднання України до Протоколу проти незаконного виготовлення та обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, а також боєприпасів до неї, який доповнює Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності». Це, безумовно, викликало необхідність приведення відповідних нормативно-правових актів держави у відповідність до згаданої Конвенції ООН.

Розглянемо деякі зміни, внесені у зв’язку із цим, до Інструкції. Найперше зміни внесені до назви Інструкції, яка на цей час звучить так: «Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів». Як видно із нової назви, Інструкція на цей час має відношення ще й до охолощеної зброї та основних частин зброї. Через такі зміни у назві Інструкції, відповідні зміни внесені й до її тексту.

На початку Інструкції внесені деякі зміни до структури організації роботи дозвільної системи назв підрозділів МВС України та її органів на місцях, уточнені їх функції. Власникам арбалетів та луків, слід звернути увагу, що п. 1.3 Інструкції до холодної зброї віднесено луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг.

Пункт 2.8 Інструкції, який визначає порядок видачі дозволів громадянам на придбання, зберігання та носіння зброї, як і та його частина, що визначає, які документи необхідно для отримання таких дозволів, не змінився.

Вважаю, що пересічним громадянам, які хочуть отримати дозвіл на зброю, необхідно ознайомитися із частиною другою п. 5.1 Інструкції: «Органи внутрішніх справ не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також видавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам, а також проводити їх перереєстрацію в разі: наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю; наявності даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, скоєння насильства в сім’ї, що підтверджується документально; пред'явлення такій особі обвинувачення у вчиненні злочину; наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку; відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв».

Із суттєвого, зверну увагу, що у новій редакції до даного пункту додано останню частину.

Із змін, що повинні бути цікавими колегам-мисливцям, слід звернути увагу, що зазнала значних змін глава 8 Інструкції, яка визначає види зброї, щодо якої здійснюється дозвільна система, а також вимоги, яким ця зброя повинна відповідати. Наприклад, змінено визначення «вогнепальної зброї», «холодної зброї», з‘явилося поняття «нейтралізованої зброї». Змінено й визначення «мисливської зброї», а також визначені вимоги, яким повинна відповідати така зброя, наприклад, що: загальна довжина з розкладеним та зафіксованим прикладом має становити не менше 800 мм; ємність магазину (барабана) (з установленим обмежувачем за наявності) нарізної зброї не має перевищувати 10 патронів, а гладкоствольної - 4 патронів; довжина ствола мисливської зброї повинна відповідати вимогам ГСТУ 78-41-002-97 (довжина ствола нарізної зброї бути більше 200 мм, гладкоствольної – не менше 450 мм).

Прошу звернути увагу, що у Інструкції з’явилося посилання на обмежувач магазину. Таке може бути важливим для власників напівавтоматичної або автоматичної зброї з магазинами більш як на два патрони, які не можуть зрозуміти, як дотримуватися вимог п. 4 ст. 20 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», що забороняє використання на полювання такої зброї. Застосовувати такі обмежувачі магазинів мисливці, чомусь, боялися через можливість, на їх думку, покарання із боку працівників дозвільної системи, хоча таких випадків особисто я за десятиріччя своєї роботи ні разу не зустрічав.

Додано до глави 8 п. 8.13, який визначає, що «до основних частин зброї належать будь-які елементи або запасні деталі, спеціально призначені для вогнепальної зброї та необхідні для її функціонування, а саме: ствол, корпус або стовбурна коробка (так записано в документі, насправді це помилка, потрібно читати ствольна коробка – ред.), затвор або барабан, вісь затвору або казенник». Таким чином, Інструкція у такій редакції, на мою думку, чітко визначає, що віднесено саме до основних частин зброї.

На перший погляд, дивно чути про «стовбурну коробку» від професійних зброярів системи МВС, але все виявляється значно простіше: у офіційному перекладі «Протоколу проти незаконного виготовлення та обігу вогнепальної зброї, її складових частин і компонентів, а також боєприпасів до неї, який доповнює Конвенцію Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності», у пункті «b» статті 3 («Використання термінів») написано саме про «стовбурну коробку», тому воно й «перекочувало» у такому вигляді в Інструкцію.

До речі, у тому ж пункті сказано й про «будь-який пристрій, призначений або адаптований для зменшення звуку, спричиненого пострілом», який теж міг попасти до Інструкції, але не попав у самий останній момент.

Враховуючи, що місце у нас дещо обмежене, думаю слід перейти до глави 12 Інструкції, яка у новій редакції має назву «Придбання, зберігання та носіння, перевезення мисливської вогнепальної нарізної і гладкоствольної зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, охолощеної та холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянами». Тобто, у цій главі, як і у всій Інструкції, додані приписи щодо охолощеної зброї.

Вік, за досягнення якого громадянин отримує право придбання зброї, не змінився: для придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї громадяни України мають досягти 21 річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї – 25 річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї – 18 річного віку. У цьому ж пункті залишилася норма, що кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.

Суттєвих змін не зазнав і п. 12.2 Інструкції. Він зазначає, що, як і раніше, визначає, які документи необхідно подати громадянам до органів внутрішніх справ для одержання дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї та холодної зброї, лише до вищесказаного додано ще охолощену зброю. Це ті ж: заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім'я керівника органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника; заповнена картка-заява (додаток 13); медична довідка (крім охолощеної зброї); довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї); платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги; копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України.

Тобто змінився останній абзац частини першої вказаного пункту, у якому просто уточнено, копії яких саме сторінок паспорта треба надати до органу внутрішніх справ.

Частина третя цього пункту, хоча й визнала редакційних змін, але основна її теза – місячний термін на оформлення дозволу та здійснення необхідних перевірок для органів внутрішніх справ – залишилася: «Дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, пристроїв оформляються, переоформляються після проведення органами внутрішніх справ у встановленому порядку перевірок, тривалість яких не повинна перевищувати один місяць, щодо відсутності обставин, визначених у пункті 5.1 глави 5 розділу I цієї Інструкції, та достовірності документів, які подані для отримання, перереєстрації зазначених дозволів».

У зв’язку із внесенням до Інструкції вимог до основних частин зброї, до п.12.2 внесено ще дві частини такого змісту: «Для одержання в органах внутрішніх справ дозволу на придбання основних частин до мисливської вогнепальної зброї громадянами подаються: заява щодо видачі дозволу на придбання основних частин зброї на ім'я керівника органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника; копія дозволу на право зберігання, носіння зброї відповідного виду; платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

Заміна основних частин зброї, в майстернях, які мають ліцензії МВС України, здійснюється без отримання додаткового дозволу на їх придбання».

У новій редакції Інструкції п. 12.5, що роз’яснює порядок одержання дозволу на зберігання та носіння мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної і охолощенної зброї, пристроїв власниками, з’явилися чотири нових частини – сьома та восьма: «За відсутності в громадянина зазначеного вище дозволу мисливські ножі придбаваються за дозволом на право придбання холодної зброї в порядку, установленому пунктом 12.2 цієї глави.

У разі неможливості зробити в дозволі на право зберігання та носіння мисливської зброї відмітку про придбання ножа магазином видається довідка, яка в 10-денний строк разом з відповідною заявою про реєстрацію подається власником до органу внутрішніх справ за місцем реєстрації мисливської зброї».

А також одинадцята і дванадцята: «Власниками пристроїв до заяви додаються документи, які підтверджують статус особи щодо права їх придбання, зберігання і носіння.

Перереєстрація (продовження строку дії дозволу на зберігання та носіння) охолощеної зброї не проводиться».

Фактично ці доповнення не змінили «правила» гри, а лише їх уточнили, що, безумовно, доцільно та буде запобігати неоднозначному тлумаченню деяких вимог Інструкції. Більше того, раніше працівники органів внутрішніх справ під час перереєстрації, наприклад, приладів для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, вимагали від власників надавати документи, які підтверджують статус особи щодо права їх придбання, зберігання і носіння (наприклад, що власник є державним службовцем чи журналістом), то зараз таку вимогу чітко прописано в Інструкції.

Певних змін зазнав пункт 12.12 Інструкції. Це пов’язано із внесенням до Інструкції відомостей про основні частини зброї та деякі редакційні зміни.

Декілька доповнень, окрім редакційних змін, отримав п. 12.14 Інструкції. До нього додано частину третю у такій редакції: «Дозвіл на перевезення через митний кордон України нагородної вогнепальної зброї, врученої відповідно до законодавства України іноземцям, оформляється відповідно до листа (клопотання) органу державної влади, який здійснював нагородження. Такі доповнення, на мою думку, не створять зайвих проблем пересічним мисливцям, та й власникам нагородної зброї такі вимоги лише чітко визначають, які саме документи подавати разом із клопотанням на перевезення такої зброї.

До п. 12.16 Інструкції внесені лише редакційні та термінологічні зміни, строки ж та порядок поводження із зброєю, що залишилася у разі смерті її власника, не змінені. Пункти 12.17-12.23 Інструкції також зазнали редакційних та термінологічних змін. Суть їх не змінена.

До глави 12 Інструкції внесено новий пункт 12.24 у такій редакції: «Громадянам, які мають у власності мисливську гладкоствольну зброю, дозволяється придбання, зберігання та перевезення затворів (затворів із затворними рамами) до зброї відповідної моделі (за наявності дозволу на право зберігання та носіння такої зброї) без отримання додаткового дозволу органів внутрішніх справ на їх придбання». Цей пункт не надає нових обмежень власникам зареєстрованої зброї, але певним чином визначає деякі відносини між останніми та працівниками органів внутрішніх справ.

Отже, підсумовуючи аналіз змін, яких зазнала Інструкція, можна сказати, що такі зміни, у першу чергу, викликані умовами нашого часу та прагненням нашої держави долучитися до Європейського Союзу.

Одночасно в Інструкцію внесено доповнення, що уточнюють правила відносин у роботі по лінії дозвільної системи представників держави – органів внутрішніх справ та громадян, які володіють вогнепальною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, холодною зброєю (арбалетами, луками з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливськими ножами тощо), пристроями для відстрілу патронів, споряджених метальними снарядами несмертельної дії, та патронами до них, основними частинами зброї бойових припасів до зброї і охолощеною зброєю, або збираються отримати дозвіл на таке володіння (відносини органів внутрішніх справ з підприємствами, організаціями та установами тут не аналізувалися).

Таким чином, через внесення змін та доповнень до Інструкції, на мою думку ніяких погіршень для пересічного мисливця очікувати не слід.

В. ЯковлєвУкраинская Баннерная Сеть