Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Плітка звичайна-мінливий вид.

Багато рибалок одну з найпоширеніших риб наших водойм 5 науковою назвою плітка звичайна називають то пліткою, то таранею, то чорнухою (краснопіркою). Частіше це трапляється у басейні Дніпра, особливо у його водосховища і лише після того, як звернеш увагу на особливості розміщення кінця рота, забарвлення тіла і плавнів, місця найчастішого перебування у водоймі тощо, з'ясовується, що йдеться про один чи два вили риби, але не три. Тут же зазначу: плітка звичайна у різних місцях називається бібла, бібля, біблиця, бублиця, облнця, плотиця, пліточка, плотна, тараня-біблиця; тарануха, тарань, таранька, цілух; краснопірка звичайна типова — атеринка, краснопер, краснопера, красноперка, плотиця, червінка, червопоплавка, черленоочиця, черноха, чернуха, чермоха, чермуха, чорнуха.

Плітка звичайна у водосховищах Дніпра: не запланований експеримент і його наслідки

Перше водосховище з'явилось на Дніпрі вище греблі Дніпрогесу на початку 30-х років XX століття Протягом 1950-1976 років все річище Дніпра перетворилось у ланцюжок водосховищ. Спеціалісти стали турбуватись про підвищення їх рибопродуктивності. Для цього почали завозити сюди риб, що характеризуються добрими репродуктивними і харчовими якостями. Так, у 1959 році у Дніпровське водосховище була вселена тараня з пониззя Дніпра і водосховищ Криму, куди вона була переселена з того ж пониззя Дніпра. У водосховищі вона стала краще рости, підвищилась її вгодованість у порівнянні з материнськими водоймами. Це зумовлено успішним використанням нею кормової бази водосховища, зокрема молюска, який відомий за назвою тригранка, та личинок комарів.

Згодом виявилось, що у водосховищах, які вводились в експлуатацію пізніше, кормова база виросла за рахунок тих же молюсків, а також личинок комах та ракоподібних. І плітка звичайна, що залишилась у них з річища Дніпра, на акваторії якого виникло водосховище, через кілька років після його появи, стала краще рости, ніж тараня у пониззі Дніпра; зросла і її вгодованість, у зв'язку з чим іхтіологи-промисловики запропонували вважати плітку звичайну у водосховищах Дніпра не малоцінною, як було раніше, а цінною, внаслідок чого і приймальні ціни на неї зросли. Її стали приймати на рибоприймальних пунктах за тією ж ціною, що й тараню у пониззі Дніпра і у Дніпровсько-Бузькому лимані. Тут помітно, що дослідження біологічних особливостей і систематики плітки й тарані вплинуло на заробітки рибалок-промисловиків, тобто наукові дослідження мали вихід в економіку господарств. Це знайшло свій відбиток і в Правилах рибальства, прийнятих у 1999 році, у відповідності з якими мінімальний розмір тарані, яку дозволяють ловити рибалкам-любителям у внутрішніх водоймах України і в Чорноморському регіоні, дорівнює 18 см, в Азовському регіоні — 14 см. Правда, у Правилах рибальства необхідно було написати плітка звичайна, а не тараня, бо згідно з науковими дослідженнями останньої чверті XX століття, ні вид, ні підвид тараня не існують, існує єдиний вид — плітка звичайна. Отже, зазначений вид у водосховищах набув таких якостей, як і тараня у водах лиманів Чорного моря та пониззя річок, що до них впадають. Є і протилежні приклади, коли та ж тараня внаслідок погіршення умов існування у лимані перетворюється у таранушку, яка набула рис, що властиві плітці звичайній річок та озер з небагатою кормовою базою. За підрахунками вчених, водосховища Дніпра могли б прогодувати значно більше риб-молюскоїдів та бентосоїдів — тварин, що живуть у придонному ґрунті. Їх кількість лімітується умовами розмноження, які у водосховищах значно гірші, ніж у річках. Планувалось відтворювати у них цінних риб у спеціалізованих господарствах, але справа до них не дійшла. Прикро! Були б ми з рибою, принаймні з пліткою звичайною, таранею, таранушкою, таранкою до пива будь-якої пори року. Про просторове розміщення стад плітки звичайної у водосховищах та їх міграції, а також про краснопірку (чорнуху), що зовні трохи нагадує плітку звичайну і мешкає поряд з нею, — доведеться розповісти іншим разом.

А.ЩЕРБУХА, кандидат біологічних наук.Украинская Баннерная Сеть