Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Казарки – качки чи гуси?

Перелік видів мисливських птахів на яких дозволяється полювання, а на яких забороняється, визначений частиною першою статті 19 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» в редакції Закону № 182-VI (1827-17) від 21.01.2010 року. Відповідно до цієї редакції, полювання в сезоні 2014-2015 року здійснювалося на норця великого, качок (крім гоголя, черні білоокої, савки, огара, галагаза, гаги звичайної, лутка, крохалів), лиску, курочку водяну, пастушка, куликів (крім кулика-сороки, ходуличника, шилодзьобки, кроншнепів, чайки, лежня, дерихвоста, поручайника, крем'яшника, чорниша, перевізника, фіфі, зуйка морського, малого, великодзьобого, галстучника), голубів (крім голуба-синяка), гуску сіру, білолобу велику, гуменника.

Але в сезоні полювання 2015-2016 років мисливці зможуть полювати вже на меншу кількість видів мисливських водно-болотних птахів. Відповідно до законопроекту, поданого депутатами, Верховна Рада прийняла зміни до частини першої статті 19 (Закон № 323-VIII (323-19) від 09.042015 року. Відповідно до затверджених змін полювання тепер може здійснюватися на качок (крім гоголя, черні білоокої, савки, огара, галагаза, гаги звичайної, лутка, крохалів, черні червонодзьобої, нерозня, креха середнього, каменярки, казарок білощокої та червоноволої), лиску, куликів (крім кулика-сороки, ходулочника, шилодзьобки, кроншнепів, чайки, лежня, дерихвостів, поручайника, крем'яшника, чорниша, перевізників, фіфі, зуйка морського, малого, великодзьобого, галстучника, пісочників, плавунців, баранця великого).

Крім цього вже не дозволяється полювати на курочку водяну та пастушка, ці види вилучені із част.1 ст.19 в редакції 2010 року. Також не можна добувати гуску малу (рос. пискулька).

Такі зміни переліку заборонених до добування птахів внесли для мисливців ще більшу плутанину в назвах видів птахів. Давайте спробуємо розібратись в назвах видів птахів поданих у зміненій частині 1 ст.19 Закону.

Щодо казарок, в книзі «Жизнь животных» (вид. 1986 р.) том 6 Птицы стор. 176: казарка білощока (Branta leucopsis) та казарка червонозоба (Branta ruficopsis) це є гуси, а не качки. Також книга «Птахи фауни України» (польовий визначник, автори Г.В. Фесенко, А.А. Бокотей, Київ-2002), підготовлена у співпраці з Інститутом зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України та Державним природознавчим музеєм НАН України і по програмі Державного комітету лісового господарства України, подає Перелік українських наукових назв птахів фауни України, рекомендований і для укладачів державних законодавчих актів. Відповідно до цього визначника казарки, гуси, качки відносяться до родини Качкові але до різних родів: казарки до родів Branta та Rufibrenta, гуси до роду Anser, качки - до роду Anas. Отже, насправді казарки – це казарки, а не гуси і не качки.

Щодо качок - відповідно до Настанов з упорядкування мисливських угідь, затверджених наказом Дкржкомлісгоспу України 21.06.2001 року № 56 і зареєстрованих в Мінюсті України 31.08.2001 року за № 77/5962, качки поділяються на дві екологічні групи: справжні качки (качки роду Anas) і качки ниркові (качки інших родів родини Качкові).

До роду Крохаль (російська назва) Mergus відносяться луток (рос.), крохалі (рос), крех середній (вибранo із зміненого тексту ч. 1 ст. 19); до роду Крехи (Mergus) відносяться крех малий (він же луток), крех середній (він же довгоносий крохаль), крех великий (він же великий крохаль).

Крохалі – це є крехи (укр. назва); нерозень (сіра качка), чернь білоока (рос. белоглазая чернеть), чернь червонодзьоба (рос. красноносый нырок), каменярка (рос. каменушка).

Тепер, щодо назв куликів. Ходулочник (рос.) – це кулик-довгоніг, шилодзьобка (рос. шилоклювка) це чоботар, кроншнепи – це кульон великий, середній, тонкодзьобий; чайка (рос. чибис), лежень (рос. авдотка), крем'яшник (рос камнешарка), перевізник (укр. набережник - рід Aktitis рос. перевозчик) плавунець (рос. плавунчик), баранець великий (рос. дупель).

Відповідно до зміненої частини 1 статті 19 не можна полювати дерихвоста, але їх є два види - дерихвіст лучний (рос. луговая тиркушка) і дерихвіст степовий (рос. степная тиркушка), тому у статті треба було вказати видову назву, або ж ужити слово в множині – дерихвостів.

До роду Коловодник (рос. Улит) Tringa відносяться поручайник, чорниш, фіфі (вибрано із зміненого тексту ч. 1 ст. 19). Фактично поручайник (рос. поручейник) – це коловодник ставковий, чорниш – це коловодник лісовий, фіфі – це коловодник болотяний.

До роду Зуйок (рос. назва) - Пісочник (укр. назва) Charadrius відносяться зуйки морський, малий, великодзьобий, галстучник, пісочники (вибрано із зміненого тексту част. 1 ст. 19). Фактично зуйок морський – це пісочник морський, зуйок малий – це пісочник малий, зуйок великодзьобий – пісочник товстодзьобий, галстучник – це пісочник великий.

Отже, знову незрозуміло чому в статтю вписані крім зуйків пісочники, адже зуйки (російська назва) – це фактично і є пісочники.

У зміненій редакції ч. 1 ст. 19 Закону назви мисливських видів птахів перемішані, переплутані, не систематизовані, що свідчить про те, що автори змін до Закону «Про мисливське господарство та полювання» не узгодили подані в Законі назви птахів ні з орнітологами, ні з науковцями Інституту зоології ім. Шмальгаузена НАН України.

Звичайно, рядовим мисливцям буде важко розібратись у видових назвах мисливських птахів заборонених до полювання, і перед відкриттям у серпні місяці цьогорічного сезону полювання на пернату дичину, щоб не стати порушником правил полювання, необхідно переглянути відповідну літературу та відвідати природознавчі чи зоологічні музеї щоб відновити в пам'яті, як виглядають ці птахи. Ну, а в угіддях діяти за принципом – якщо того чи іншого виду птаха не знаю, то його й не стріляю.

Мисливцям також потрібно взяти до уваги, що внесено зміну і в частину 1 статті 33 Закону - «Відстріл та відлов хижих та шкідливих тварин», котрою зі списку шкідливих для мисливського господарства тварин виключено сорок, граків, сойок. Цікаво, як депутати, що вносили зміни до Закону, вивчали, що ці птахи вже не є шкідливими? Вони мабуть ніколи не були в мисливських угіддях і не бачили як сороки, граки руйнують гнізда качок, куликів, виїдають яйця і пташенят, а граки лакомляться і маленькими зайченятками.

З такими депутатами – авторами змін до Закону, як кажуть, чим дальше в ліс, тим більше дров.

Л. СеркезУкраинская Баннерная Сеть