Рубрики
 
 

Передплата онлайн

 

Полювання

 

Арсенал

 

Собаки

 

Риболовля

 

Нотатки рибалки

 

Интерв'ю

 

Флора та Фауна

 

Законодавство

 

Газети (номери)

 

2018

 

2017

 

2016

 

2015

 

2014

 

2013

 

2012

 

2011

 

2010

 

2009

 

2008

 

2007

 

2006

 

2005

 

2004

 

2003

 

2002

 

2001
Асоціація користувачів мисливських та рибальських господарств


Сайт посвященный общению на тему охоты и рыбалкиГоловна Про проект Передплата онлайн Об'яви Форуми Контакти

Великі крижні

На початку 50-х років, восени, повертаючись після полювання (закінчились набої) з островів на косі Пересип до велосипеда, якого залишив на березі, я побачив велику кількість крижня в солонцях. При моєму наближенні птахи здійнялися і полетіли до лиману, та не всі десь метрів за 120-150 штук 10-12 залишилися, потім, коли я підійшов ще ближче, вони все ж таки якось важко здійнялись і полетіли до лиману. Мені вже тоді здалося, що ті крижні якісь незвичайно великі, та незабаром я про це забув.

Через рік-два після того випадку в кінці серпня поїхав я на велосипеді на "Лазаря", що на косі Федотова. Це невелика затока перед Азово-Сиваським заповідником, від Кирилівки кілометрів за двадцять. Біля цієї затоки ще до революції побудував халупу та й оселився у ній рибалка Лазар Кривогуз, відомий тим, що ловив рибу, а свиней годував дикими качками.

По приїзду дід Остап, який пас корів, сказав мені, що в затоці сидять гуси. Незабаром я почув їхні голоси, серце моє шаленіло, ледь не вискакувало з грудей, тому, недовго думаючи, побіг, пригинаючись, з південного боку до берега лиману, а потім берегом поповз до єрика, що з'єднував лиман з затокою. Коли повз до єрика, між берегом і купою побачив пару качок, що відпочивали. Голови вони повтикали, як завжди, в спини, а коли я підповз ближче, підняли голови і, важко б'ючи крилами, злетіли в напрямку лиману. Гуси почули їхній злет, розтривожилися, загелкотіли, мов по команді піднялися і теж полетіли геть. Я дивився вслід качкам і думав, що то, мабуть, качки з рибальського селища Степок, що здичавіли, почали літати. Відбувши вечірню та вранішню зорі на цій затоці, поїхав додому.

Якось пізньої осені в середині 1950-х північний вітер приніс холод, а з ним і лід на лиман. Після обіду поїхав на велосипеді на Гадюче, що в 3 км від Кирилівки, на Молочному лимані. Береги забило нетовстим льодом. До вечірки на цім півострові, що тягся понад кручею з західної сторони лиману, добув двох крижнів. Часто в сторону півдня пролітали зграйки качок, штук по 15-20. Ось і вечір, сутеніє, вітер пробирає до кісток. Я став збиратися додому, коли розгледів, що понад берегом на південь летять 5-6 крижнів. Гарячкове хапаюся за рушницю, і коли качки зрівнялися зі мною, стріляю. Одна впала. Коли на мене налітає 2 чи більше качок і я з першого пострілу попадаю, то ніколи не стріляю другим вліт, бо коли попав - підранок, поки перезарядиш - часто уходить, а так другим добираю. Швидко біжу до качки, лід під ногами ламається, а стріляти ще ранувато. Піднімаю качку і не вірю своїм очам - самка такого ж зросту, як свійська. Кладу поряд з крижнями, що добув раніше, а ті здаються малими, немов чирки.

Приїхав додому, заходжу до кухні, показую матері здобич, вона дивується, гукає батька: "Ідино подивися, що син добув".

- Ця качка - не домашня. Колись наш дід, - розповідає мати, - держав в степу овець, а коло вівчарні стояла скирта гречаної соломи і коли йшов дощ зі снігом, до тієї скирти прилітали качки. Дід теж там ховався з добрим акацієвим пужалном і приносив додому коли дві, а коли і три качки. Я тоді малою була (мати народилась в 1905 р.), та пам'ятаю, які незвичайно великі були ті качки.

Більше таких качок я не бачив ніколи. Коли розповідаю про це знайомим, відчуваю якусь недовіру. Тому й пишу Вам і сподіваюся, що надрукуєте мою розповідь в газеті.

Я завжди передплачую мисливську літературу, спочатку - "Нашу охоту" років тридцять, потім газету "Мисливець та рибалка", зараз "Полювання та риболовлю". Мало пишуть старі досвідчені мисливці, а їм є про що розповісти. Багато бачили, багато знають. Наша держава має біля 3 тис. км морського берега. А ви про морську рибу мало пишете.

Що стосується великих крижнів, то я про них розповів голові первинної організації мисливців с. Новогригорівка Краєвому В. А., так він теж бачив і бив різних крижнів, як і мисливець смт Кирилівка Вовк А. Д.

... Три роки тому ми полювали на зайців. Того дня мисливцем села Азовське Третяком О. В. був добутий лис, але не жовтий або червоний, а... блакитний...

В. ЄрмакУкраинская Баннерная Сеть